Wierchomla2018-05-04T19:49:32+02:00

Wierchomla

Małe miasteczko położone w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim. Znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i jest otoczona przez dwa masywy leśne. Jest to kolejny rok maratonu rowerowego Kellys Cyklokarpaty.pl organizowanego w tej miejscowości.


Trasa Maratonu Rowerowego Kellys Cyklokarpaty.pl w Wierchomli jest trudna kondycyjnie, ale tylko umiarkowanie ciężka pod względem technicznym. Na dystansach Mega i Giga znajdziecie ciężkie zjazdy, których pokonanie dla wielu oznacza zejście z roweru, ale ci sami wracają tu co roku by w końcu przezwyciężyć siebie i “puścić hamulce”.

jeśli dokonasz wpłaty do 23:59 do poniedziałku jeśli dokonasz wpłaty do 23:59 do czwartku jeśli dokonasz wpłaty do 8:00 w dniu startu jeśli płacisz gotówką w biurze zawodów
stawki standardowe 50 PLN 70 PLN 80 PLN 100 PLN
pierwszy start w sezonie, jeśli startujesz na dystansie Mega lub Giga 70 PLN 90 PLN 100 PLN 120 PLN
pierwszy start w sezonie, jeśli startujesz na dystansie Hobby 70 PLN 70 PLN 70 PLN 70 PLN

Nasz system zgłoszeniowy automatycznie wyliczy dla Ciebie właściwą stawkę. Naliczy Ci również rabat 50% jeśli masz mniej niż 18 lub więcej niż 60 lat (rocznikowo)

Aby opłacić start w sposób tradycyjny – „w okienku” – wystarczy, że z opcji płatności systemu przelewy24 wybierzesz znajdująca się pod koniec listy opcję „przekaz tradycyjny”.

Pamiętaj, że liczy się data zaksięgowania przelewu na naszym koncie, dlatego zawsze staraj się planować zapłatę z wyprzedzeniem 🙂

Numery startowe w Maratonach Rowerowych Kellys Cyklokarpaty.pl obowiązują przez cały sezon 2017. Każdy z nich wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Pamiętaj aby go nie odklejać – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jeśli nie masz jeszcze swojego numeru, wystarczy że po dokonaniu i opłaceniu zgłoszenia na pierwszy swój wyścig w sezonie zgłosisz się do biura zawodów – tam numer zostanie Ci przydzielony losowo.

Jak zamocować numer?
Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co jeśli go zgubię?
Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają ,dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jeśli słyszałeś o opcji rezerwacji numerów – owszem jest taka możliwość, ale tylko dużo wcześniej przed sezonem – w tym roku prowadzona ona była na przełomie stycznia i lutego.

Tak, w Maratonach Rowerowych Kellys Cyklokarpaty jest sporo kategorii wiekowych. Wystarczy, że podasz swoją datę urodzenia w naszym systemie zgłoszeniowym a po wyborze dystansu podczas rejestracji na maraton system sam przydzieli Cię do właściwej kategorii.

HOBBY MEGA GIGA

HK0 Kobiety od 13 do 15 lat
HK1 Kobiety od 16 do 18 lat
HK2 Kobiety od 19 do 29 lat
HK3 Kobiety od 30 do 39 lat
HK4 Kobiety od 40 do 49 lat
HK5 Kobiety od 50 lat

HM0 Mężczyźni od 13 do 15 lat
HM1 Mężczyźni od 16 do 18 lat
HM2 Mężczyźni od 19 do 29 lat
HM3 Mężczyźni od 30 do 39 lat
HM4 Mężczyźni od 40 do 49 lat
HM5 Mężczyźni od 50 do 59 lat
HM6 Mężczyźni od 60 lat

MK1 Kobiety od 15 do 18 lat
MK2 Kobiety od 19 do 29 lat
MK3 Kobiety od 30 do 39 lat
MK4 Kobiety od 40 lat

MM1 Mężczyźni od 15 do 18 lat
MM2 Mężczyźni od 19 do 29 lat
MM3 Mężczyźni od 30 do 39 lat
MM4 Mężczyźni od 40 do 49 lat
MM5 Mężczyźni od 50 do 59 lat
MM6 Mężczyźni od 60 lat

GKobiety Open od 19 lat

GM2 Mężczyźni od 19 do 29 lat
GM3 Mężczyźni od 30 do 39 lat
GM4 Mężczyźni od 40 do 49 lat
GM5 Mężczyźni od 50 do 59 lat
GM6 Mężczyźni od 60 lat

12 maja 2018

Wybierz swój dystans

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

Sporo do podjechania, ale też i sporo do zjechania. Poprzeczka trudności postawiona jest sporo wyżej niż na pierwszych dwóch wyścigach w sezonie 2018, ale za to te widoki…

 • DYSTANS: 28 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1144m wg Google

 • BUFETY: 5 km, 19 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

Trasa dystansu mega jest wymagająca, ale jednocześnie to jedna z ulubionych tras Uczestników Kellys Cyklokarpaty. Warto ją zaliczyć!

 • DYSTANS: 48 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1937m wg Google

 • BUFETY: 5 km, 19 km, 44 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Na dystansie Giga będzie zdecydowanie najtrudniej. Zjazdy są ciężkie i wymagające technicznie, jednak jest to idealny test kondycji i umiejętności przed dalszą częścią sezonu.

 • DYSTANS: 67 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 2650m wg Google

 • BUFETY: 5 km, 19 km, 44 km, 58 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Zgłoś się
DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
Days
0
0
Hrs
0
0
Min
0
0
Sec
Dołącz do wydarzenia

Przewodnik dla Ciebie i Twojej Rodziny

Wierchomla to miejscowość – a właściwie dwie miejscowości, są bowiem Wierchomla Mała i Wierchomla Wielka – położona w Małopolsce, na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Start maratonu planowany jest spod Hotelu Wierchomla SKI & SPA Resort w Wierchomli Małej, jednak trasa prowadzi również przez Wielką. Warto więc podążyć niejako śladami zawodników i rozejrzeć się po okolicy, która zachwycić może pod każdym względem – tak kulturowym czy architektonicznym, jak przyrodniczym i krajobrazowym.

Początki Wierchomli Małej sięgają czasów średniowiecza, jednak wieś lokowana została dopiero na początku XVII wieku. Wtedy to zamieszkiwana była właściwie wyłączne przez ludność rusińską – łemkowską. Do czasów obecnych przetrwały stare połemkowskie chaty. Chętni do zapoznania się z kulturą, historią i walorami przyrodniczymi regionu mogą wziąć udziału w questingu – jest to zabawa łącząca elementy gry terenowej i podchodów, odgadywania zagadek i poszukiwania ukrytych skarbów. Do wyboru jest pięć różnorodnych tematycznie questów, do których mapy i opisy zadań dostępne są bezpłatnie na stronie internetowej Hotelu Wierchomla SKI & SPA Resort http://www.wierchomla.com.pl/atrakcje/atrakcje-przyhotelowe/questy-w-dwoch-dolinach-all-12758?RecordID=12758&CategoryID=8561&season=summer.

Jednak największą atrakcją w tej wsi jest Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla, dostępna o każdej porze roku. W sezonie letnim czynny jest wyciąg krzesełkowy, który jest jednym z najdłuższych tego typu obiektów w Polsce – ma aż 1 600 m długości. Ze szczytu można podziwiać panoramę Beskidów i Tatr, a przy dobrej pogodzie przejść się na spacer jednym z kilku oznakowanych szlaków turystycznych. Szczególnie godnym polecenia jest szlak niebieski w kierunku Bacówki PTTK nad Wierchomlą, którą mijać będą również zawodnicy maratonu Kellys Cyklokarpaty. Bacówka położona jest na wysokości 895 m n.p.m., a działa już niemal 40 lat. Oprócz pięknego widoku na Pasmo Radziejowej, warto zwrócić uwagę również na pobliski rezerwat przyrody Lembarczek, w którym rośnie objęta ochroną buczyna karpacka.

Chętni do dalszej wędrówki mogą pójść za Bacówką dalej niebieskim szlakiem przez Runek, a następnie fragmentem czerwonego do Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej. Malowniczo położone w centralnej części pasma Jaworzyny, zachwyci każdego miłośnika górskich krajobrazów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wycieczka w jedną stronę może potrwać nawet 3 godziny, a zmrok w górach zapada wyjątkowo szybko. Oczywiście Hala Łabowska również leży na trasie zawodów.

Jednak nie tylko piechurzy znajdą tu coś dla siebie: Dwie Doliny to również idealna propozycja dla miłośników dwóch kółek. Nieopodal górnej stacji wyciągu krzesełkowego ma bowiem swój początek trasa zjazdowa w ramach BikePark Wierchomla. Jest również kilka tras dla amatorów enduro. Dla rowerzystów obowiązują specjalne karnety w cenie 40 zł za dzień, 70 zł za dwa dni.

Można się też udać niebieskim szlakiem rowerowym w przeciwnym kierunku, niż do Bacówki nad Wierchomlą – do Szczawnika, pokonując w ten sposób fragment trasy zawodów Kellys Cyklokarpaty. Nazwa miejscowości pochodzi od występujących tu źródeł kwaśnych wód, czyli szczaw. Pierwsze wzmianki o Szczawniku pochodzą z czasów XIII wieku. Jak wiele okolicznych miejscowości (w tym obie Wierchomle) zamieszkiwany był niegdyś głównie przez ludność łemkowską, czego dowodem jest dziewiętnastowieczna, drewniana cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra. Obecnie Szczawnik jest cenionym ośrodkiem uzdrowiskowym gminy Muszyna.

Ze Szczawnika tą samą drogą można wrócić do Wierchomli Małej. Jednak jeśli siły pozwolą, można przejechać dosłownie kilka kilometrów dalej na południowy zachód – do Wierchomli Wielkiej, nadal „depcząc po piętach” kolarzom uczestniczącym w zawodach Kellys Cyklokarpaty. Od XVI wieku na te tereny napływali przede wszystkim pasterze wołoscy. Zgodnie z historycznym spisem ludności, w dwudziestoleciu międzywojennym na 1246 mieszkańców wsi 1203 było wyznania grekokatolickiego. Została po nich połemkowska, XIX-wieczna cerkiew pw. św. Michała Archanioła, obecnie służąca jako kościół rzymskokatolicki. Co ciekawe, na poddaszu cerkwi znajduje się chronione siedlisko najrzadszych w Europie nietoperzy: podkowca małego oraz nocka orzęsionego. Z Wierchomli Wielkiej można też zrobić sobie wycieczkę na Słowację, przejeżdżając lub przechodząc polsko-słowackim przejściem granicznym nad Popradem.