Wierchomla2019-04-11T20:55:13+01:00

Wierchomla – 13.04.2019 – sobota

Włącz nawigację do miasteczka zawodów
DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
DOŁĄCZ DO UCZESTNIKÓW

Miejscowość położona w Województwie Małopolskim, w gminie Piwniczna – Zdrój. Znajduje się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego i jest otoczona przez dwa masywy leśne. W Wierchomli i okolicach jesteśmy również gośćmi Nadleśnictwa Piwniczna.


Trasa Maratonu Rowerowego Cyklokarpaty w Wierchomli gwarantuje mocne wejście w sezon tegorocznych startów 🙂 Nie jest trudna technicznie, ale dość wymagająca pod względem kondycyjnym – sporo jest bowiem długich podjazdów, które na szczęście rekompensowane są wspaniałymi widokami i szybkimi zjazdami. Najtrudniejszym odcinkiem na dystansach Hobby, Mega i Giga jest zjazd spod szczytu Pusta Wielka do Wierchomli.

W Wierchomli najwygodniej nocować w Hotelu Wierchomla Ski&Spa Resort – sprawdź dostępność pokoi i pobliskich domków i nie zwlekaj z rezerwacją noclegu! W hotelowej restauracji „Tysina” skosztujesz smacznego, regionalnego jedzenia. Szef kuchni Tysiny przygotowywał będzie również posiłek regeneracyjny!

Hotel oferuje również zabiegi SPA i sporą strefę Wellness – w sam raz na odprężenie po intensywnym wysiłku. Możesz zarezerwować zabiegi z 20% zniżką!

Mały przewodnik po okolicy

Wierchomla to miejscowość – a właściwie dwie miejscowości, są bowiem Wierchomla Mała i Wierchomla Wielka – położona w Małopolsce, na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Start maratonu planowany jest spod Hotelu Wierchomla SKI & SPA Resort w Wierchomli Małej, jednak trasa prowadzi również przez Wielką. Warto więc podążyć niejako śladami zawodników i rozejrzeć się po okolicy, która zachwycić może pod każdym względem – tak kulturowym czy architektonicznym, jak przyrodniczym i krajobrazowym.

Początki Wierchomli Małej sięgają czasów średniowiecza, jednak wieś lokowana została dopiero na początku XVII wieku. Wtedy to zamieszkiwana była właściwie wyłączne przez ludność rusińską – łemkowską. Do czasów obecnych przetrwały stare połemkowskie chaty. Chętni do zapoznania się z kulturą, historią i walorami przyrodniczymi regionu mogą wziąć udziału w questingu – jest to zabawa łącząca elementy gry terenowej i podchodów, odgadywania zagadek i poszukiwania ukrytych skarbów. Do wyboru jest pięć różnorodnych tematycznie questów, do których mapy i opisy zadań dostępne są bezpłatnie na stronie internetowej Hotelu Wierchomla SKI & SPA Resort https://www.wierchomla.com.pl/atrakcje/atrakcje-przyhotelowe/questy-w-dwoch-dolinach-all-12758?RecordID=12758&CategoryID=8561&season=summer.

Jednak największą atrakcją w tej wsi jest Stacja Narciarska Dwie Doliny, dostępna o każdej porze roku. W sezonie letnim czynny jest czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, który jest jednym z najdłuższych tego typu obiektów w Polsce – ma aż 1 600 m długości. Ze szczytu można podziwiać panoramę Beskidów i Tatr, a przy dobrej pogodzie przejść się na spacer jednym z kilku oznakowanych szlaków turystycznych. Szczególnie godnym polecenia jest szlak niebieski w kierunku Bacówki PTTK nad Wierchomlą, którą mijać będą również zawodnicy maratonu Cyklokarpaty. Bacówka położona jest na wysokości 895 m n.p.m., a działa już niemal 40 lat. Oprócz pięknego widoku na Pasmo Radziejowej, warto zwrócić uwagę również na pobliski rezerwat przyrody Lembarczek, w którym rośnie objęta ochroną buczyna karpacka.

Chętni do dalszej wędrówki mogą pójść za Bacówką dalej niebieskim szlakiem przez Runek, a następnie fragmentem czerwonego do Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej. Z Runku można pójść też w drugą stronę czerwonego szlaku i dotrzeć do Schroniska PTTK Jaworzyna Krynicka, gdzie przebiegać będzie trasa maratonu Cyklokarpaty. Zarówno jeden, jak i drugi kierunek zachwycą każdego miłośnika górskich krajobrazów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wycieczka w jedną stronę może potrwać nawet 3 godziny, a zmrok w górach zapada wyjątkowo szybko.

Jednak nie tylko piechurzy znajdą tu coś dla siebie: Dwie Doliny to również idealna propozycja dla miłośników dwóch kółek. Nieopodal górnej stacji wyciągu krzesełkowego ma bowiem swój początek trasa zjazdowa w ramach BikePark Wierchomla. Jest również kilka tras dla amatorów enduro. Dla rowerzystów obowiązują specjalne karnety w cenie 40 zł za dzień, 70 zł za dwa dni.

Można się też udać niebieskim szlakiem rowerowym w przeciwnym kierunku, niż do bacówki, a mianowicie do Szczawnika, pokonując w ten sposób fragment trasy zawodów Cyklokarpaty. Nazwa miejscowości pochodzi od występujących tu źródeł kwaśnych wód, czyli szczaw. Pierwsze wzmianki o Szczawniku pochodzą z czasów XIII wieku. Jak wiele okolicznych osad (w tym obie Wierchomle) zamieszkiwany był niegdyś głównie przez ludność łemkowską, czego dowodem jest dziewiętnastowieczna, drewniana cerkiew pod wezwaniem św. Dymitra. Obecnie Szczawnik jest cenionym ośrodkiem uzdrowiskowym.

Ze Szczawnika tą samą drogą można wrócić do Wierchomli Małej. Jednak jeśli siły pozwolą, można przejechać dosłownie kilka kilometrów dalej na południowy zachód – do Wierchomli Wielkiej, nadal „depcząc po piętach” kolarzom uczestniczącym w zawodach Cyklokarpaty. Od XVI wieku na te tereny napływali przede wszystkim pasterze wołoscy. Zgodnie z historycznym spisem ludności, w dwudziestoleciu międzywojennym na 1246 mieszkańców wsi 1203 było wyznania grekokatolickiego. Została po nich połemkowska, XIX-wieczna cerkiew pw. św. Michała Archanioła, obecnie służąca jako kościół rzymskokatolicki. Co ciekawe, na poddaszu cerkwi znajduje się chronione siedlisko najrzadszych w Europie nietoperzy: podkowca małego oraz nocka orzęsionego. Z Wierchomli Wielkiej można też zrobić sobie wycieczkę na Słowację, przejeżdżając lub przechodząc polsko-słowackim przejściem granicznym nad Popradem.

Jeśli uda się wygospodarować kilka godzin w ciągu dnia, lub pogoda nie będzie sprzyjała odpoczynkowi na łonie natury, warto odwiedzić siedzibę gminy, w której położona jest Wierchomla: Piwniczną-Zdrój. Początki istnienia miasta sięgają zamierzchłych czasów Kazimierza Wielkiego. Niestety, w wyniku burzliwej historii, obejmującej powodzie, pożary i najazdy obcych wojsk, z pierwotnego charakteru osady zachował się jedynie układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem i wychodzącymi z jego narożników ulicami. Najstarszym zabytkiem Piwnicznej-Zdroju jest dzwon odlany w Maasen z 1523 r. znajdujący się w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Warto zajrzeć również do Muzeum Regionalnego, zajmującego część budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Cenne zbiory zgromadzone w muzeum przybliżają historię miasta od momentu jego założenia, aż po czasy współczesne. W weekend można je zwiedzić do godz. 13:00 w cenie 5 zł za osobę dorosłą i 3 zł za dziecko lub młodzież szkolną. Na koniec wycieczki koniecznie trzeba spróbować „Piwniczanki’ – wody mineralnej, dostępnej w pijalniach przy ul. Zdrojowej.

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2019-02-08T09:45:59+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 99 PLN do czwartku przed zawodami

 • 109 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2019-02-08T09:24:18+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 79 PLN do czwartku przed zawodami

 • 89 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2019-04-03T16:18:59+01:00

W sezonie 2019 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA/GIGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2018 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2019 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2018. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałaś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega/Giga oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2019-02-08T10:01:36+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Giga?2019-02-08T10:25:25+01:00

Kobiety:

 • GKO – Kobiety Open od 19 lat

Mężczyźni:

 • GMO – Mężczyźni Open od 19 lat

 • GM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • GM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • GM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • GM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • GM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Zawodnicy licencjonowani:

 • EGK – Kobiety Open

 • EGM – Mężczyźni Open

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Zdrowy Projekt
Harda Horda
Trezado
Active Life Energy
TVP Rzeszów
SISU Sport
Bikeworld
Jurajska
Radio Kraków
Domicela
CST
MTB XC PL
Bikeboard
Deli Tire
Fenwick’s
Radio Rzeszów
Lasy Państwowe
 

Nasi gospodarze

Wierchomla
WierchomlaHotel i Stacja Narciarska
Doskonały wybór dla rodzin z dziećmi, zapalonych narciarzy oraz głodnych rozrywki poszukiwaczy ekstremalnych emocji.
Sprawdź dostępność noclegów

Piwniczna - Zdrój
Piwniczna - ZdrójMiasto i Gmina
Bezpośrednia bliskość gór Beskidu Sądeckiego, granicy ze Słowacją oraz położenie nad brzegami rzeki Poprad czynią z Gminy Piwniczna – Zdrój miejsce idealne do uprawiania wszelakich sportów bez względu na porę roku.

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:15

Trasa poprowadzona jest łagodnym podjazdem. Zjazd poprowadzony jest tą samą trasą. Na szczycie podjazdu znajduje się Bacówka nad Wierchomlą – idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków.

aktualizacja tras nastąpiła 04.04.2019 o godzinie 19:30

 • DYSTANS: 24,1 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 907m wg Google

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • BUFETY: 12km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

aktualizacja nastąpiła 11.04.2019 o godzinie 21:00

 • DYSTANS: 48,4km 54,4 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1850m 1998m wg Google

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • BUFETY: 12km, 24, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

aktualizacja nastąpiła 11.04.2019 o godzinie 21:00

Na dystansie Giga będzie zdecydowanie najtrudniej. Do pętli Mega dokładamy jeszcze odcinek Hobby. Będzie co jechać 🙂

 • DYSTANS: 72,8 km 78,8 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 2752m 2913m wg Google

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • BUFETY: 12km, 24km, 36km, 48km, 60km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Hotel Wierchomla SKI & SPA Resort
Wierchomla Mała 42
33-350 Piwniczna-Zdrój

otwórz lokalizację na mapie

Parking 1 – około 100m przed Hotelem
Parking 2 – około 100m za Hotelem
Parking 3 – około 500m za Hotelem

Hotel Wierchomla SKI & SPA Resort
Wierchomla Mała 42
33-350 Piwniczna-Zdrój

otwórz lokalizację na mapie

Natryski udostępnione będą w części SPA Hotelu. Wejście znajdować się będzie po lewej stronie budynku.

Najwygodniej nocować w Hotelu Wierchomla Ski&Spa Resort

Rezerwuj nocleg!

Polecamy smaczne, regionalne jedzenie w hotelowej restauracji „Tysina”

Relaks i odprężenie po intensywnym wysiłku fizycznym.

Rezerwuj zabiegi z 20% zniżką!

Zgłoś się
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie