Rzyki2019-09-23T15:00:21+02:00

Rzyki – 28.09.2019 – sobota

Włącz nawigację do miasteczka zawodów
DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
DOŁĄCZ DO UCZESTNIKÓW

Wakacje, wakacje i… po wakacjach. Co nie oznacza, że rower wędruje do piwnicy, a kask do szafy. O nie, przed nami jeszcze cały sezon złotej polskiej jesieni. Na otarcie łez po inauguracji nowego roku szkolnego (i tuż przed początkiem akademickiego) warto wyrwać się na weekend do Beskidu Małego i zaliczyć ostatni w tym sezonie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, który odbędzie się 28 września 2019 r. w Rzykach.

Trasa maratonu Cyklokarpaty jest przystępna dla każdego. Należy pamiętać jednak, że jesteśmy w górach 🙂

Mały przewodnik po okolicy

Rzyki są niewielką wsią, malowniczo położoną w dolinie potoku Rzyczanka, a także na stokach Potrójnej, pasma Łamanej Skały oraz Gronia Jana Pawła II. O Potrójnej warto wiedzieć, że przez mieszkańców góra ta zawsze nazywana była Czarnym Groniem. Jej oficjalna nazwa w istocie wynika z pomyłki austriackich kartografów, którzy przenieśli nazwę osiedla Potrójna na cały masyw górski.

Miasteczko zawodów usytuowane będzie na terenie ośrodka Czarny Groń na osiedlu Praciaki, który, będąc zimową stacją narciarską, w lecie przeobraża się w obiekt naszpikowany przeróżnymi atrakcjami dla osób w każdym wieku. Znaleźć tu można między innymi basen, park linowy, czy plenerową siłownię. Więcej informacji na stronie: www.czarnygron.pl. Bezpośrednio z ośrodka prowadzi 10-kilometrowa ścieżka przyrodnicza PTTK, oznaczona kolorem czarnym. Ścieżka biegnie na szczyt wspomnianej już Potrójnej, skąd rozpościera się przepiękny widok na Beskid Mały, Śląski, Żywiecki, a nawet Tatry. Ciekawostką jest, że poniżej szczytu, przy szlaku łącznikowym, znajduje się całoroczne, prywatne schronisko turystyczne „Chatka na Potrójnej”, oferujące 20 miejsc noclegowych oraz wspólną kuchnię i jadalnię. W sprzedaży są tu wyłącznie napoje.

Jeśli jednak zabraknie ochoty czy sił na wędrówkę po górach, z ośrodka Czarny Groń warto się udać w przeciwnym kierunku, do centrum wsi Rzyki. Sam spacer malowniczą doliną dostarczy niezapomnianych wrażeń, a w Rzykach można np. zwiedzić  XVIII-wieczny kościół pw. św. Jakuba Starszego, czy też zobaczyć starą kuźnię, przy której odpoczywał Karol Wojtyła.

Planując wypad do tej części Beskidu Małego warto mieć na uwadze nie tylko Rzyki i Czarny Groń, lecz całą Gminę Andrychów, która – jak nie bez powodu głosi hasło promocyjne – jest miejscem utkanym z atrakcji. Wielbicielom zabytków i historii można śmiało polecić miasto Andrychów, a w nim klasycystyczny Pałac Bobrowskich, zwany popularnie zamkiem, w którym obecnie mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Towarzystwo prowadzi m. in. Izbę Regionalną Ziemi Andrychowskiej, w której zobaczyć można ekspozycje różnych rzemiosł: tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, szewstwa czy rolnictwa. Więcej informacji o zasobach Izby Regionalnej znajduje się na stronie: https://tma-andrychow.blogspot.com/search/label/inwentarze. Izbę można zwiedzać w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 10:00 do 12:00 (w okresie letnim do 17:00). Kontakt telefoniczny: 604 210 949.

Nieopodal Pałacu Bobrowskich znajduje się XVII-wieczny kościół pw. Św. Macieja Apostoła, który skrywa XVIII wieczne krypty: ceglaną św. Wojciecha i kamienną św. Rodziny, ze stalaktytowymi naciekami. W Andrychowie warto również zwiedzić Muzeum Historyczno – Etnograficzne, czynne codziennie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (+48 033 8752488).

Jednak największą atrakcją gminy są parki rozrywki oddalone o 5 km od Andrychowa i ok. 10 kilometrów od miejsca zawodów. W ich skład wchodzi: Park Miniatur, Warownia Inwałd, Dinolandia, Mini Zoo „KUCYK” i Ogród Jana Pawła II. W parku miniatur można obejrzeć pomniejszone najsłynniejsze zabytki świata, Polskę w miniaturze – gdzie budowle odwzorowane są zgodnie z ich położeniem na mapie – czy też skorzystać z atrakcji charakterystycznych dla wesołego miasteczka: karuzeli, zjeżdżalni, symulatora, koła młyńskiego, kolejki elektrycznej i elektrycznych samochodzików.

Z kolei Warownia Inwałd to obiekt wybudowany na wzór średniowiecznego grodu. Oprócz baszty czy tarasów widokowych można w nim zwiedzić chaty garncarza, kowala, powroźnika, szewca i tkacza, komnatę damy, salę tortur i zbrojownię. Warto też spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy z laserowego paintballa – w niesamowitym klimacie średniowiecznych podziemi. Dinolandia to oczywiście przede wszystkim park dinozaurów, ale nie tylko. Można w niej również znaleźć jaskinię tajemnic, dmuchaną zjeżdżalnię, Euro Bungee, mały park linowy, trampolinę czy salon gier. Mini Zoo „KUCYK” to możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Są tu między innymi kangury benetta, zebu, dziki, szynszyle, szopy pracze czy strusie emu i żurawie koroniaste. Położenie zoo zapewnia wspaniałe widoki na inne części parku, jak również panoramę Beskidu Małego. Na miejscu można spróbować przejażdżki konnej, organizowane są tu również zajęcia i eko warsztaty. W tej części parku znajduje się pole namiotowe i campingowe. Natomiast Ogród Jana Pawła II to obszar poświęcony pamięci papieża Polaka. Oprócz 3-hektarowego obrazu, są tu również liczne alejki opatrzone tabliczkami zawierającymi biografię Karola Wojtyły, a także dwie tematyczne wystawy. Więcej informacji na stronie http://www.inwaldpark.pl.

Przez Gminę Andrychów przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych, z których część przechodzi przez  Rzyki lub krzyżuje się z trasą zawodów Cyklokarpaty. Oprócz wspomnianej już ścieżki przyrodniczej na Potrójną, z Rzyk prowadzi również inny szlak koloru czarnego: do schroniska PTTK im. Czesława Panczakiewicza pod Leskowcem. Pozostałe szlaki gminy to zielony, prowadzący z Andrychowa przez Kobylicę, Wapienicę, Gancarz, Groń Jana Pawła II do Schroniska Panczakiewicza, żółty z Inwałdu do Wapienicy, czerwony z Porąbka przez Żar, Kocierz, Potrójną, Łamaną Skałę, Leskowiec, Schronisko Panczakiewicza do Gronia Jana Pawła II, oraz zielony, ze Smrekowicy przez Przełęcz Kocierską do Porąbki. Ze szlaków rowerowych warto szczególnie wspomnieć o trzech pętlach: 29-kilometrowej z Andrychowa przez Przełęcz Kocierską, Kiczorę, Potrójną i Rzyki Praciaki, 26,5-kilometrowej z rynku w Andrychowie przez Rzyki Jagódki, Przełęcz pod Garncarzem, Groń Jana Pawła II i Leskowiec, a także 24,4-kilometrowej z rynku w Andrychowie przez Rzyki, Przełęcz pod Garncarzem, Kobylą Głowę, Inwałd, Wapienicę i Pańską Górę. Wszystkie trasy rowerowe w różnych wariantach wyszczególnione są na stronie http://andrychow.eu/turystyka/turystyka-rowerowa/.

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2019-02-08T09:45:59+02:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 99 PLN do czwartku przed zawodami

 • 109 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2019-02-08T09:24:18+02:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 79 PLN do czwartku przed zawodami

 • 89 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+02:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+02:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+02:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+02:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+02:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+02:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+02:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2019-04-03T16:18:59+02:00

W sezonie 2019 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA/GIGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2018 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2019 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2018. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałaś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega/Giga oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2019-02-08T10:01:36+02:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+02:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+02:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+02:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+02:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Giga?2019-02-08T10:25:25+02:00

Kobiety:

 • GKO – Kobiety Open od 19 lat

Mężczyźni:

 • GMO – Mężczyźni Open od 19 lat

 • GM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • GM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • GM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • GM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • GM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Zawodnicy licencjonowani:

 • EGK – Kobiety Open

 • EGM – Mężczyźni Open

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+02:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

Nasi gospodarze

Andrychów
AndrychówMiasto i Gmina
Połączenie Pogórza z Beskidem Małym, a potem sam Beskid dają wiele możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku na rowerze. Trasy podgórskie są bardzo łagodne i oferują wspaniałe wrażenia estetyczne.

Czarny Groń
Czarny GrońLuksusowy, 4-gwiazdkowy Hotel & Spa w górach
Usytuowany jest pośród gór, w malowniczej dolinie, w sąsiedztwie dziewiczych rezerwatów i lasów mieszanych na połączeniu Pogórza z Beskidem Małym. Hotel, będący częścią kompleksu hotelowo-turystycznego Czarny Groń, nazwę wziął od szczytu, u którego stóp się znajduje.

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

 • DYSTANS: 12,4km

 • PRZEWYŻSZENIE: 521m

 • BUFETY: 5km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:35

 • DYSTANS: 24,3 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 886m wg Google

 • BUFETY: 10 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

 • DYSTANS: 39,1 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1641m wg Google

 • BUFETY: 10km, 33km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

 • DYSTANS: 51,9km

 • PRZEWYŻSZENIE: 2099 m wg Google

 • BUFETY: 10 km, 23 km, 45 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zlokalizowane jest na polanie przy Hotelu

Osiedle Praciaki 91
34-125 Rzyki

zobacz lokalizację na mapie

Bezpłatne parkingi znajdują się poniżej i powyżej hotelu.

Osiedle Praciaki 91
34-125 Rzyki

zobacz lokalizację na mapie

Wejście zlokalizowane jest od strony polany, na której zbudowane jest miasteczko zawodów

O godzinie 18:00 w sali balowej Hotelu Czarny Groń rozpoczniemy dekorację klasyfikacji generalnej, po której do późnej nocy bawić się będziemy przy muzyce z winyli w iście plażowym klimacie!

Zgłoś się
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie
 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Radio Kraków
Radio Rzeszów
Jurajska
Zdrowy Projekt
CST
TVP Rzeszów
SISU Sport
Lasy Państwowe
Active Life Energy
Bikeboard
Trezado
Domicela
Harda Horda
MTB XC PL
Fenwick’s
Deli Tire
Bikeworld