Rzyki - Cyklokarpaty
Rzyki2020-09-06T12:31:06+02:00

Rzyki – 26.09.2020 – sobota – trasa górska PURE MTB

DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
ZGŁOŚ SIĘ
Włącz nawigację do miasteczka zawodów

Wakacje, wakacje i… po wakacjach. Co nie oznacza, że rower wędruje do piwnicy, a kask do szafy. O nie, przed nami jeszcze cały sezon złotej polskiej jesieni. Na otarcie łez po inauguracji nowego roku szkolnego (i tuż przed początkiem akademickiego) warto wyrwać się na weekend do Beskidu Małego i zaliczyć ostatni w tym sezonie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, który odbędzie się 26 września 2020 r. w Rzykach.

Trasa maratonu Cyklokarpaty jest przystępna dla każdego. Należy pamiętać jednak, że jesteśmy w górach 🙂

Mały przewodnik po okolicy

Rzyki są niewielką wsią, malowniczo położoną w dolinie potoku Rzyczanka, a także na stokach Potrójnej, pasma Łamanej Skały oraz Gronia Jana Pawła II. O Potrójnej warto wiedzieć, że przez mieszkańców góra ta zawsze nazywana była Czarnym Groniem. Jej oficjalna nazwa w istocie wynika z pomyłki austriackich kartografów, którzy przenieśli nazwę osiedla Potrójna na cały masyw górski.

Miasteczko zawodów usytuowane będzie na terenie ośrodka Czarny Groń na osiedlu Praciaki, który, będąc zimową stacją narciarską, w lecie przeobraża się w obiekt naszpikowany przeróżnymi atrakcjami dla osób w każdym wieku. Znaleźć tu można między innymi basen, park linowy, czy plenerową siłownię. Więcej informacji na stronie: www.czarnygron.pl. Bezpośrednio z ośrodka prowadzi 10-kilometrowa ścieżka przyrodnicza PTTK, oznaczona kolorem czarnym. Ścieżka biegnie na szczyt wspomnianej już Potrójnej, skąd rozpościera się przepiękny widok na Beskid Mały, Śląski, Żywiecki, a nawet Tatry. Ciekawostką jest, że poniżej szczytu, przy szlaku łącznikowym, znajduje się całoroczne, prywatne schronisko turystyczne „Chatka na Potrójnej”, oferujące 20 miejsc noclegowych oraz wspólną kuchnię i jadalnię. W sprzedaży są tu wyłącznie napoje.

Jeśli jednak zabraknie ochoty czy sił na wędrówkę po górach, z ośrodka Czarny Groń warto się udać w przeciwnym kierunku, do centrum wsi Rzyki. Sam spacer malowniczą doliną dostarczy niezapomnianych wrażeń, a w Rzykach można np. zwiedzić  XVIII-wieczny kościół pw. św. Jakuba Starszego, czy też zobaczyć starą kuźnię, przy której odpoczywał Karol Wojtyła.

Planując wypad do tej części Beskidu Małego warto mieć na uwadze nie tylko Rzyki i Czarny Groń, lecz całą Gminę Andrychów, która – jak nie bez powodu głosi hasło promocyjne – jest miejscem utkanym z atrakcji. Wielbicielom zabytków i historii można śmiało polecić miasto Andrychów, a w nim klasycystyczny Pałac Bobrowskich, zwany popularnie zamkiem, w którym obecnie mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Towarzystwo prowadzi m. in. Izbę Regionalną Ziemi Andrychowskiej, w której zobaczyć można ekspozycje różnych rzemiosł: tkactwa, garncarstwa, kowalstwa, szewstwa czy rolnictwa. Więcej informacji o zasobach Izby Regionalnej znajduje się na stronie: https://tma-andrychow.blogspot.com/search/label/inwentarze. Izbę można zwiedzać w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 10:00 do 12:00 (w okresie letnim do 17:00). Kontakt telefoniczny: 604 210 949.

Nieopodal Pałacu Bobrowskich znajduje się XVII-wieczny kościół pw. Św. Macieja Apostoła, który skrywa XVIII wieczne krypty: ceglaną św. Wojciecha i kamienną św. Rodziny, ze stalaktytowymi naciekami. W Andrychowie warto również zwiedzić Muzeum Historyczno – Etnograficzne, czynne codziennie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (+48 033 8752488).

Jednak największą atrakcją gminy są parki rozrywki oddalone o 5 km od Andrychowa i ok. 10 kilometrów od miejsca zawodów. W ich skład wchodzi: Park Miniatur, Warownia Inwałd, Dinolandia, Mini Zoo „KUCYK” i Ogród Jana Pawła II. W parku miniatur można obejrzeć pomniejszone najsłynniejsze zabytki świata, Polskę w miniaturze – gdzie budowle odwzorowane są zgodnie z ich położeniem na mapie – czy też skorzystać z atrakcji charakterystycznych dla wesołego miasteczka: karuzeli, zjeżdżalni, symulatora, koła młyńskiego, kolejki elektrycznej i elektrycznych samochodzików.

Z kolei Warownia Inwałd to obiekt wybudowany na wzór średniowiecznego grodu. Oprócz baszty czy tarasów widokowych można w nim zwiedzić chaty garncarza, kowala, powroźnika, szewca i tkacza, komnatę damy, salę tortur i zbrojownię. Warto też spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku czy z laserowego paintballa – w niesamowitym klimacie średniowiecznych podziemi. Dinolandia to oczywiście przede wszystkim park dinozaurów, ale nie tylko. Można w niej również znaleźć jaskinię tajemnic, dmuchaną zjeżdżalnię, Euro Bungee, mały park linowy, trampolinę czy salon gier. Mini Zoo „KUCYK” to możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Są tu między innymi kangury benetta, zebu, dziki, szynszyle, szopy pracze czy strusie emu i żurawie koroniaste. Położenie zoo zapewnia wspaniałe widoki na inne części parku, jak również panoramę Beskidu Małego. Na miejscu można spróbować przejażdżki konnej, organizowane są tu również zajęcia i eko warsztaty. W tej części parku znajduje się pole namiotowe i campingowe. Natomiast Ogród Jana Pawła II to obszar poświęcony pamięci papieża Polaka. Oprócz 3-hektarowego obrazu, są tu również liczne alejki opatrzone tabliczkami zawierającymi biografię Karola Wojtyły, a także dwie tematyczne wystawy. Więcej informacji na stronie http://www.inwaldpark.pl.

Przez Gminę Andrychów przebiega kilka szlaków pieszych i rowerowych, z których część przechodzi przez  Rzyki lub krzyżuje się z trasą zawodów Cyklokarpaty. Oprócz wspomnianej już ścieżki przyrodniczej na Potrójną, z Rzyk prowadzi również inny szlak koloru czarnego: do schroniska PTTK im. Czesława Panczakiewicza pod Leskowcem. Pozostałe szlaki gminy to zielony, prowadzący z Andrychowa przez Kobylicę, Wapienicę, Gancarz, Groń Jana Pawła II do Schroniska Panczakiewicza, żółty z Inwałdu do Wapienicy, czerwony z Porąbka przez Żar, Kocierz, Potrójną, Łamaną Skałę, Leskowiec, Schronisko Panczakiewicza do Gronia Jana Pawła II, oraz zielony, ze Smrekowicy przez Przełęcz Kocierską do Porąbki. Ze szlaków rowerowych warto szczególnie wspomnieć o trzech pętlach: 29-kilometrowej z Andrychowa przez Przełęcz Kocierską, Kiczorę, Potrójną i Rzyki Praciaki, 26,5-kilometrowej z rynku w Andrychowie przez Rzyki Jagódki, Przełęcz pod Garncarzem, Groń Jana Pawła II i Leskowiec, a także 24,4-kilometrowej z rynku w Andrychowie przez Rzyki, Przełęcz pod Garncarzem, Kobylą Głowę, Inwałd, Wapienicę i Pańską Górę. Wszystkie trasy rowerowe w różnych wariantach wyszczególnione są na stronie http://andrychow.eu/turystyka/turystyka-rowerowa/.

Aktualna cena

od69 PLN
 • ✔️ mierzymy Twój czas – wynik otrzymujesz SMSem zaraz po przekroczeniu mety
 • ✔️ możesz korzystać z bufetów na trasie – do dyspozycji masz m.in. napoje oraz owoce
 • ✔️ jedziesz w pełni oznakowaną trasą – nie musisz znać terenu ani posiadać urządzeń nawigacyjnych
 • ✔️ nad Twoim bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – pomoc możesz wezwać telefonicznie
 • ✔️ na mecie otrzymujesz medal oraz posiłek regeneracyjny
 • ℹ️ w systemie zgłoszeniowym możesz dodatkowo wykupić ubezpieczenie dla siebie i roweru

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

 • DYSTANS: 12,4km

 • PRZEWYŻSZENIE: 521m

 • BUFETY: 5km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:35

 • DYSTANS: 24,3 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 886m wg Google

 • BUFETY: 10 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

 • DYSTANS: 39,1 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1641m wg Google

 • BUFETY: 10km, 33km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zlokalizowane jest na polanie przy Hotelu

Osiedle Praciaki 91
34-125 Rzyki

zobacz lokalizację na mapie

Bezpłatne parkingi znajdują się poniżej i powyżej hotelu.

Osiedle Praciaki 91
34-125 Rzyki

zobacz lokalizację na mapie

Wejście zlokalizowane jest od strony polany, na której zbudowane jest miasteczko zawodów

Od popołudnia w Oberży grać będzie dla Was kapela góralska

Nasi gospodarze

Andrychów
AndrychówMiasto i Gmina
Połączenie Pogórza z Beskidem Małym, a potem sam Beskid dają wiele możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku na rowerze. Trasy podgórskie są bardzo łagodne i oferują wspaniałe wrażenia estetyczne.

Czarny Groń
Czarny GrońLuksusowy, 4-gwiazdkowy Hotel & Spa w górach
Usytuowany jest pośród gór, w malowniczej dolinie, w sąsiedztwie dziewiczych rezerwatów i lasów mieszanych na połączeniu Pogórza z Beskidem Małym. Hotel, będący częścią kompleksu hotelowo-turystycznego Czarny Groń, nazwę wziął od szczytu, u którego stóp się znajduje.
ZGŁOŚ SIĘ

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

To NIE JEST kolejny maraton, na którym:

 • Przejedziesz nudną trasę w terenie, który zupełnie Cię nie zachwyci.

 • W razie awarii lub wypadku inni Uczestnicy pozostawią Cię samemu sobie.

 • Zdarzy Ci się błądzić w poszukiwaniu trasy, a dystanse do pokonania podane przed startem okażą się zupełnie inne niż w rzeczywistości.

 • Przyjedziesz na metę, gdzie czekać na Ciebie będzie tylko niezjadliwy posiłek regeneracyjny.

 • Będziesz miał wrażenie, że organizatorowi zegarek zatrzymał się kilka lat temu.

To JEST maraton, na którym dbamy o SZCZEGÓŁY:

 • Każdy kolejny kilometr bardzo dobrze oznakowanej trasy podobał Ci się będzie jeszcze bardziej!

 • Spotkasz się z niezwykłą uprzejmością innych Uczestników!

 • W razie kontuzji lub awarii możesz zawsze liczyć na szybką pomoc organizatora!

 • Na mecie czekać na Ciebie będzie unikalny medal oraz smaczny posiłek regeneracyjny!

 • Będziesz chciał zatrzymać czas by dłużej czuć niezwykłą atmosferę jaka panuje wśród Uczestników!

ZGŁOŚ SIĘ

Inne nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie

Cyklokarpaty na Facebooku

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Trassy
Shimano
Fenwick’s
Radio Kraków
Radio Rzeszów
Bikeboard
Deli Tire
rowertour.com
Harda Horda
Rodowita
Active Life Energy
Zdrowy Projekt
SISU Sport
Mercedes-Benz D&R Czach
Domicela
MTB XC PL
TVP Rzeszów
Lasy Państwowe
Bikeworld
CST
Trezado
 
Przejdź do góry