Przemyśl - Cyklokarpaty
Przemyśl2020-06-06T06:52:22+02:00

Przemyśl – wydarzenie przełożone na sezon 2021 – łatwa trasa PURE FUN

DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
ZGŁOŚ SIĘ
Włącz nawigację do miasteczka zawodów

Przemyśl należy do doborowego grona najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Jego tysiącletnie, burzliwe dzieje splatały się nierozerwalnie z losami całej Rzeczpospolitej. Miasto położone w Województwie Podkarpackim u podnóża Karpat, szczycące się bogactwem ponad tysiąca zabytków, urzeka niezapomnianym pejzażem stromych uliczek, przytulonych do nich wiekowych budowli i wspinających się coraz wyżej wież starych kościołów.

Trasa maratonu Cyklokarpaty jest przystępna dla każdego. Mimo, że nie jest to najłatwiejsza trasa cyklu, to jej pokonanie nie przysparza trudności nawet początkującym rowerzystom.

Mały przewodnik po okolicy

Umiejscowienie miasteczka zawodów przy przemyskiej starówce to nie lada gratka również dla tych, którzy towarzyszą zawodnikom, a podczas oczekiwania na ich powrót na metę mieliby ochotę na ciekawy spacer. Idąc ulicą Franciszkańską w kierunku wschodnim wychodzi się na staromiejski Rynek. Jego układ pochodzi z II połowy XIV wieku, a do dziś zachowały się trzy pierzeje. Kamienice były budowane i modernizowane na przestrzeni kilkuset lat, natomiast ich obecne elewacje pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Można jednak wyobrazić sobie, jak wyglądała pierwotna, średniowieczna zabudowa Przemyśla: wystarczy zatrzymać się dłużej przy Rynek 1 i zwiedzić podziemia.

Pod budynkiem Urzędu Miasta udostępnione są dwie kondygnacje piwnic do głębokości 10 metrów pod ziemią. W dawnych czasach służyły one między innymi jako magazyny wszelakich trunków i solonego mięsa, ale czasem mieściły się w nich również warsztaty czy pomieszczenia dla służby. W kwietniu zwiedzanie podziemi jest możliwe od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 17.00, ostatnie wejście o 16.30. Bilety w cenie 5 zł (normalny) i 2 zł (ulgowy).

Zwiedzając Przemyśl warto zaopatrzyć się wcześniej w bezpłatną aplikację „Przemyśl mobilny/ Przemyśl mobile”, dostępną na stronie http://visit.przemysl.pl/aplikacje. Co ciekawe, zdobyła ona główną nagrodę w konkursie Mobile Trends Awards 2014 w kategorii „Miasto z najlepszą stroną lub aplikacją mobilną”.

Po obu stronach Rynku znajdują się dwa ciekawe muzea: Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Twierdzy Przemyśl. Pierwsze z nich umiejscowione jest w zabytkowej, XVI-wiecznej Kamienicy Brzykowskiej. Od wtorku do niedzieli można tu zobaczyć ponad dwa tysiące eksponatów związanych z historią miasta. Warto zapamiętać, że w czwartki jest wstęp bezpłatny – należy zapłacić jedynie za obuwie ochronne 1 zł. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł.

Drugie muzeum poświęcone jest Twierdzy Przemyśl. Strategiczne położenie miasta przy odwiecznym szlaku handlowym między Rusią a Węgrami zostało zauważone podczas wojny krymskiej, wtedy też rozpoczęto budowę Twierdzy. W czasach zaboru austriackiego był to trzeci co do wielkości obiekt tego typu w Europie, po Antwerpii i Verdun. Podczas I Wojny Światowej Twierdza Przemyśl wytrzymała trzy oblężenia, w tym jedno trwające aż 173 dni. Po wojnie jej znaczenie spadło, jednak forty przetrwały do dziś, stanowiąc nieocenianą kopalnię wiedzy o XIX-wiecznej myśli wojskowej i strategicznej. Historię Twierdzy przybliża muzeum, którego obecna siedziba znajduje się w budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ulicy Katedralnej 6. Eksponowane są w nim między innymi różne rodzaje broni białej i palnej, ekwipunek żołnierzy, zdjęcia, elementy pancernego wyposażenia fortów, pociski i zapalniki artyleryjskie oraz wszelkiego rodzaju przedmioty osobiste i użytkowe, należące do załogi Twierdzy. Do 30 kwietnia 2019 r. zwiedzanie jest możliwe tylko dla grup zorganizowanych. Więcej informacji na stronie http://www.festung.vot.pl/muzeum.php.

Dosłownie kilka kroków na południowy – zachód od Rynku znajduje się Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem św. Jana z przełomu XV i XVI wieku. Udostępniono do zwiedzania katedralne krypty, w których znajdują się pozostałości jeszcze starszej, romańskiej rotundy św. Mikołaja z początku XIII w.

Idąc dalej przez plac katedralny ulicą Zamkową dotrzeć można na Wzgórze Zamkowe. Już w XI wieku na miejscu drewniano-ziemnego grodu Bolesław Chrobry wybudował tu rotundę i palatium (czyli pałac), których pozostałości znajdują się na zamkowym dziedzińcu. W XIV wieku wzniesiono gotycki zamek, który – uszkodzony w wyniku najazdu Wołochów – odbudowano w XVI wieku w stylu renesansowym. Obecnie mieści się w nim Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Zwiedzanie Zamku Kazimierzowskiego indywidualnie jest możliwe codziennie, natomiast z przewodnikiem – jedynie w grupach, po wcześniejszym uzgodnieniu daty i godziny. Szczegóły opisane są na stronie: http://kultura.przemysl.pl/zwiedzanie-zamku/.

Bliskość gór oznacza, że teren w okolicy Przemyśla jest mocno pofałdowany. To zaś sprzyja rozwojowi sportów tradycyjnie kojarzonych z chłodną porą roku. A jakby tak wybrać się na saneczki… wiosną? To możliwe! Wystarczy odwiedzić przemyskie „Zniesienie” – wzgórze górujące nad miastem, którego nazwa upamiętnia „zniesienie” w tym miejscu Tatarów. Zachował się nawet owiany legendą Kopiec Tatarski, pod którym spoczywa ponoć poległy w bitwie chan. Oprócz oczywistych walorów historycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, Zniesienie pełni również funkcję sportowo – rekreacyjną: znajduje się tu stok narciarski wraz z wyciągiem krzesełkowym oraz tor saneczkowy. Całoroczny. Aktualny cennik i godziny otwarcia dostępne są na stronie http://posir.pl/przemysl-stok/. Amatorów mocniejszych wrażeń zainteresuje na pewno rowerowa trasa downhill, prowadząca ze szczytu Zniesienia.

Ze względu na niezwykle malownicze położenie umocnień Twierdzy Przemyśl wśród podkarpackich wzgórz i lasów, warto zaplanować dłuższą wycieczkę i wyruszyć w poszukiwaniu zapomnianych pól bitewnych. Do fortów można dotrzeć na piechotę, ale z uwagi na ich rozmieszczenie najlepszym środkiem transportu pozostaje rower. Wzdłuż fortyfikacji wyznaczono północną i południową trasę rowerową. Trasa północna zaczyna się w centrum miasta przy pomniku Orląt Przemyskich nieopodal Sanu. Proponowana pętla liczy niemal 35 km, oprócz fortów będzie można zobaczyć również cmentarz żołnierski z I Wojny Światowej oraz Arboretum w  Bolestraszycach – miejsce uprawy drzew, krzewów i krzewinek dla celów naukowych. Szczególnie wiosną warto zatrzymać się na chwilę aby podziwiać widok i zapach kwitnących magnolii. Więcej informacji na stronie http://bolestraszyce.com.pl.  

Forteczna trasa rowerowa – odcinek południowy rozpoczyna się przy sztucznym lodowisku przy ul. Sanockiej. Do przejechania jest ponad 50 km, ale zarówno fortyfikacje, jak i piękne widoki powinny wynagrodzić trudy pedałowania (a trasa rzeczywiście do płaskich nie należy…). Po drodze warto zwrócić uwagę na górę Wapielnicę i roztaczające się z niej widoki. Na górze znajduje się skrzyżowanie dróg i szlaków turystycznych, w tym szlaku pieszo-rowerowego „Śladami Dobrego Wojaka Szwejka”, prowadzącego z Medyki przez Przemyśl na Wapielnicę właśnie. Trasa dwukrotnie przekracza również malowniczą rzekę Wiar – jeśli pogoda pozwoli, być może warto w tym miejscu zejść z roweru i spróbować wypatrzeć obficie w niej występujące ryby.

Pisząc o trasach rowerowych w na Pogórzu Przemyskim nie sposób nie wspomnieć o Green Velo – trasie liczącej ponad 2 000 km, biegnącej przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). W Przemyślu Green Velo przebiega wzdłuż Sanu, przedostając się z jednej jego strony na drugą nowoczesną, oddaną w 2015 r. kładką pieszo – rowerową. Warto mieć to na uwadze planując kiedyś dłuższą wyprawę w tych okolicach.

Aktualna cena

od-- PLN
 • ✔️ mierzymy Twój czas – wynik otrzymujesz SMSem zaraz po przekroczeniu mety
 • ✔️ możesz korzystać z bufetów na trasie – do dyspozycji masz m.in. napoje oraz owoce
 • ✔️ jedziesz w pełni oznakowaną trasą – nie musisz znać terenu ani posiadać urządzeń nawigacyjnych
 • ✔️ nad Twoim bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – pomoc możesz wezwać telefonicznie
 • ✔️ na mecie otrzymujesz medal oraz posiłek regeneracyjny
 • ℹ️ w systemie zgłoszeniowym możesz dodatkowo wykupić ubezpieczenie dla siebie i roweru

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

To dystans dla początkujących, który idealnie sprawdzi się na rozgrzanie nogi po zimie. Tutaj nie musisz się obawiać trudnych odcinków technicznych.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

To dystans dla początkujących, który idealnie sprawdzi się na rozgrzanie nogi po zimie. Tutaj nie musisz się obawiać trudnych odcinków technicznych.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

Ten dystans jest już bardziej wymagający, a jeżeli lubisz bardziej płaskie tereny, musisz być dobrze rozgrzany po sezonie zimowym.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

 • DYSTANS: 38,4 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1174m wg Google

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • BUFETY: 13 km, 25 km, meta.

 • MAPA: KLIKNIJ

 • NAGRANIE VIDEO: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zawodów mieścić się będzie na placu u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Władycze

otwórz lokalizację na mapie

start odbywa się w ścisłym centrum Przemyśla, sugerujemy korzystanie z większych ogólnodostępnych parkingów:

ul. Sanocka 12 (1,5km od biura zawodów)

Plac Rybi (350m od biura zawodów)

Bezpłatne w soboty miejsca parkingowe dostępne są ponadto wzdłuż ulic w centrum, sporo jest również parkingów prywatnych.

W okolicy miasteczka zawodów nie są dostępne prysznice.

Nasi gospodarze

Przemyśl
PrzemyślMiasto wyjątkowe
Pamiątki wielkiej, europejskiej historii oraz bliskość dawnych polskich Kresów i ich wyjątkowa atmosfera powodują, że Przemyśl posiada tworzony przez stulecia specyficzny klimat, którym nie może się pochwalić wiele większych od niego i zdawałoby się ważniejszych miast.

Województwo Podkarpackie
Województwo PodkarpackiePartner wydarzenia
Dla poszukiwaczy przygód. Dla ciekawych świata. Dla wielbicieli piękna. Dla pragnących ciszy i bliskości z naturą. Podkarpackie, region położony na południowo-wschodnim krańcu Polski, to kraina różnorodności.
ZGŁOŚ SIĘ

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

To NIE JEST kolejny maraton, na którym:

 • Przejedziesz nudną trasę w terenie, który zupełnie Cię nie zachwyci.

 • W razie awarii lub wypadku inni Uczestnicy pozostawią Cię samemu sobie.

 • Zdarzy Ci się błądzić w poszukiwaniu trasy, a dystanse do pokonania podane przed startem okażą się zupełnie inne niż w rzeczywistości.

 • Przyjedziesz na metę, gdzie czekać na Ciebie będzie tylko niezjadliwy posiłek regeneracyjny.

 • Będziesz miał wrażenie, że organizatorowi zegarek zatrzymał się kilka lat temu.

To JEST maraton, na którym dbamy o SZCZEGÓŁY:

 • Każdy kolejny kilometr bardzo dobrze oznakowanej trasy podobał Ci się będzie jeszcze bardziej!

 • Spotkasz się z niezwykłą uprzejmością innych Uczestników!

 • W razie kontuzji lub awarii możesz zawsze liczyć na szybką pomoc organizatora!

 • Na mecie czekać na Ciebie będzie unikalny medal oraz smaczny posiłek regeneracyjny!

 • Będziesz chciał zatrzymać czas by dłużej czuć niezwykłą atmosferę jaka panuje wśród Uczestników!

ZGŁOŚ SIĘ

Inne nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie

Cyklokarpaty na Facebooku

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Harda Horda
SISU Sport
rowertour.com
MTB XC PL
Fenwick’s
Zdrowy Projekt
CST
Trassy
Shimano
Bikeworld
Radio Rzeszów
Rodowita
Mercedes-Benz D&R Czach
TVP Rzeszów
Radio Kraków
Active Life Energy
Domicela
Trezado
Deli Tire
Bikeboard
Lasy Państwowe
 
Przejdź do góry