Pruchnik - Cyklokarpaty
Pruchnik2019-05-28T15:07:12+02:00

Pruchnik – 01.06.2019 – sobota

Włącz nawigację do miasteczka zawodów
DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
DOŁĄCZ DO UCZESTNIKÓW

Klimatyczna miejscowość położona w południowo-wschodniej Polsce w Województwie Podkarpackim, które zachowało charakter XIX-wiecznych miasteczek galicyjskich, z drewnianą zabudową rynku.

Trasa Maratonu Rowerowego Cyklokarpaty w Pruchniku obrosła już legendą. Zaangażowanie lokalnej społeczności w przygotowanie tego wyścigu przechodzi wszelkie oczekiwania każdego, kto startuje tutaj po raz pierwszy. Nie bez powodu mówi się, że jedzie się tam jak po sznurku.

Mały przewodnik po okolicy

Targowisko „Mój Rynek” w Pruchniku, z którego nastąpi start zawodów Cyklokarpaty, to dobre miejsce, aby zacząć nieco sentymentalny spacer po miasteczku, któremu jakimś cudem udało się zachować dziewiętnastowieczny wygląd i charakter. Na samym Rynku i w jego bezpośredniej okolicy można zobaczyć około 40 zabytkowych, drewnianych domów z charakterystycznymi, stromymi dachami krytymi gontem i podcieniami, niegdyś pełniącymi funkcje handlowe. Jeden z takich 300-letnich domów jest siedzibą sklepu „Stary Kufer”, w którym można zaopatrzyć się w pamiątki z Pruchnika.

Nieopodal Rynku znajduje się barokowy, XVII-wieczny kościół pw. Świętego Mikołaja Biskupa. Na szczególną uwagę zasługują pochodzące z XVIII stulecia mury, brama oraz ołtarz, zbudowany w formie stylizowanej bramy triumfalnej. Warto też zajrzeć do Muzeum Parafialnego, który mieści się w XIX-wiecznym, drewnianym budynku dawnej kościelniówki. Oprócz sali poświęconej patronowi Pruchnika, Błogosławionemu Księdzu Bronisławowi Markiewiczowi, znaleźć tu również można ekspozycję pamiątek związanych z historią miasteczka, które w dawnych czasach stanowiło ważny ośrodek handlu i rzemiosła: przedmioty codziennego użytku, meble, dokumenty, a nawet odłamek meteorytu.

W Pruchniku warto zwrócić uwagę na ruiny zamku bastejowego, który w XVI i XVII wieku był siedzibą szlacheckich i rycerskich rodów Pruchnickich i Pieniążków. Niestety w XVIII wieku zamek spłonął w pożarze. Do czasów obecnych zachowała się kamienna, cylindryczna baszta, dwa prostokątne budynki, a także kilka potężnych dębów.

Kawałek na północ, tuż za ostatnimi zabudowaniami miasta, na niewielkim wzgórzu położony jest stary, niemal 200-letni cmentarz. Stanowi on miejsce spoczynku powstańców styczniowych, sławnych pruchniczan, a także patrona Zlotu Rowerowego – generała Marka Papały.

Poza niekwestionowanym urokiem samego Pruchnika, warto odkryć walory okolic, przez które przejeżdżać będą zawodnicy Cyklokarpat. Dosłownie 3 kilometry na południe od centrum miasteczka znajduje się Góra Iwa (406 m. n.p.m.). Z wybudowanej na przysiółku „Korzenie” wieży widokowej można podziwiać piękną  panoramę Pogórza Rzeszowskiego i Dynowskiego, a także rozpalić grilla w pobliskiej wiacie turystycznej. Na górze znajduje się również obelisk z czasów najazdów tatarskich, który służył niegdyś jako element systemu alarmowego – w razie niebezpieczeństwa zapalano na nim smołę.

Niecałe 5 kilometrów od „Korzeni”, nieopodal trasy maratonu położona jest Kramarzówka, a w niej murowana, XVIII-wieczna cerkiew greckokatolicka. Warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na walory sakralne: sama miejscowość jest bowiem wyjątkowo malowniczo położona w dolinie Mleczki, wśród zielonych wzgórz.

Niedaleko, około dwóch kilometrów na południowy-wschód od Kramarzówki, przebiega również Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy, którego krótkim odcinkiem będą jechać zawodnicy dystansów Mega i Giga. I nie jest to bynajmniej jedyny szlak rowerowy w okolicy – przez sam Pruchnik przebiega ich aż pięć, lecz niestety nie są oznakowane w terenie. Można jednak odnaleźć je na mapie przyrodniczo-turystycznej gminy Pruchnik, wydanej przez Centrum Kultury Sportu i Turystyki. Dokładne opisy dwóch szlaków rowerowych znajdują się również na stronie CKSiT: http://ckpruchnik.pl/themes/Ckpruchnik/dlaturysty/sciezkiiszlakiturystyczne.html.

Z Pruchnika można również wybrać się na wycieczkę jednym z pieszych szlaków turystycznych. Jeden z nich – żółty – jest oznakowany  i prowadzi do Dynowa przez Dubiecko. Są również dwa szlaki nieoznakowane w terenie, na mapie wyróżnione kolorem niebieskim i czerwonym, biegnące między innymi przez opisane powyżej Górę Iwę, Korzenie czy Kramarzówkę. Natomiast na krótki spacer lub przejażdżkę rowerową idealnie się nadaje otwarta w 2014 r. ścieżka edukacyjno-przyrodnicza Wąwóz Lelos. Początek trasy znajduje się przy wiacie turystycznej na ul. Leśnej, w południowej części miasteczka. Malownicza ścieżka zatacza 4 kilometrową pętlę, biegnącą przez wąwóz lessowy i okoliczne wzgórza. Najciekawsze miejsca opisane są na tablicach edukacyjnych i informacyjnych.

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

  • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

  • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

  • 109 PLN do czwartku przed zawodami

  • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

  • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

  • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

  • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

  • 89 PLN do czwartku przed zawodami

  • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

  • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

  • FKO – Kobiety Open

  • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

  • HKO – Kobiety Open

  • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

  • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

  • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

  • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

  • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

  • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

  • HMO – Mężczyźni Open

  • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

  • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

  • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

  • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

  • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

  • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

  • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

  • MKO – Kobiety Open

  • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

  • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

  • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

  • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

  • MMO – Mężczyźni Open

  • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

  • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

  • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

  • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

  • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

  • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

Cyklokarpaty wspierane są przez

  • Wszyscy
  • Partnerzy
  • Patroni medialni
  • Sponsorzy
 
Active Life Energy
TVP Rzeszów
Bikeboard
Trassy
Rodowita
Domicela
Lasy Państwowe
Radio Rzeszów
Fenwick’s
Zdrowy Projekt
rowertour.com
MTB XC PL
Radio Kraków
Trezado
SISU Sport
Bikeworld
Harda Horda
Deli Tire
Shimano
Mercedes-Benz D&R Czach
CST
 

Nasi gospodarze

Pruchnik
PruchnikMiasto i Gmina
Pruchnik położony jest w otulinie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego na drodze z Rzeszowa do Przemyśla.

Województwo Podkarpackie
Województwo PodkarpackiePartner wydarzenia
Dla poszukiwaczy przygód. Dla ciekawych świata. Dla wielbicieli piękna. Dla pragnących ciszy i bliskości z naturą. Podkarpackie, region położony na południowo-wschodnim krańcu Polski, to kraina różnorodności.

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

  • START: 12:00

  • DYSTANS: 29,6km

  • PRZEWYŻSZENIE: 880m wg Google

  • BUFETY: 16km, meta

  • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

  • MAPA: KLIKNIJ

  • GPS: KLIKNIJ

  • UCZESTNICY: KLIKNIJ

  • START: 11:30

  • DYSTANS: 45,3km

  • PRZEWYŻSZENIE: 1243m wg Google

  • BUFETY: 13km, 32km, meta

  • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

  • MAPA: KLIKNIJ

  • GPS: KLIKNIJ

  • UCZESTNICY: KLIKNIJ

  • START: 11:00

  • DYSTANS: 65,3km

  • PRZEWYŻSZENIE: 1737m wg Google

  • BUFETY: 13km, 31km, 52km, meta

  • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

  • MAPA: KLIKNIJ

  • GPS: KLIKNIJ

  • UCZESTNICY: KLIKNIJ

  • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zawodów mieścić się będzie w parku przy targowisku „Mój Rynek”

ul. Parkowa
37-560 Pruchnik

zobacz lokalizację na mapie

Duży parking znajduje się przy samym miasteczku zawodów, po jego zapełnieniu można zaparkować również na miejscach wokół mijanego po drodze Rynku lub przy stadionie (ul. Sportowa 1 – 500m)

ul. Parkowa
37-560 Pruchnik

zobacz parking na mapie

Natryski udostępnione będą w budynku przy stadionie (ul. Sportowa 1), 500m od miasteczka zawodów

Zgłoś się
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie
Przejdź do góry