Łopuszna - Cyklokarpaty
Łopuszna2020-06-06T06:52:00+02:00

Łopuszna – wydarzenie przełożone na sezon 2021 – trasa górska PURE MTB

DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
ZGŁOŚ SIĘ
Włącz nawigację do miasteczka zawodów

Łopuszna to niewielka wieś położona w Gminie Nowy Targ, w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej nad samym Dunajcem, jednak jej zabudowa ciągnie się w głąb Gorców, wzdłuż potoku Łopuszanka. Dlatego też jest to znakomita baza wypadowa na dłuższe i krótsze górskie wycieczki.

Trasa maratonu rowerowego Cyklokarpaty w Łopusznej jest jedną z trudniejszych w tym sezonie. Sporo jest na niej wymagających podjazdów i generujących adrenalinę zjazdów.

Mały przewodnik po okolicy

Niewątpliwie najstarszym zabytkiem w Łopusznej jest kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława i św. Antoniego Opata. Pierwotna, XIV-wieczna świątynia, zastąpiona została na przełomie XV i XVI wieku kościołem wzniesionym z drewna w stylu polskiego gotyku.

W ołtarzu głównym warto zwrócić uwagę na średniowieczny, malowany na desce tryptyk, przedstawiający m.in. scenę koronacji Matki Bożej. Jako cenny zabytek, kościół leży na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Raptem 3 kilometry dalej na wschód, w Harklowej, znajduje się kolejny obiekt Szlaku: drewniany, kryty gontem kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z końca XV wieku. Warto zwrócić uwagę na podcienia (tzw. soboty), gdzie niegdyś przybywający z odległych miejscowości wierzący oczekiwali na niedzielne nabożeństwo.

Pozostałe miejsca w Łopusznej nierozerwalnie związane są z postaciami wybitnych Polaków, którzy większą lub mniejszą część życia spędzili właśnie w tej wsi. Tak jest w przypadku Dworu Tetmajerów – typowego polskiego wiejskiego dworu szlacheckiego, wybudowanego pod koniec XVIII wieku przez rodzinę Lisieckich. Swoją nazwę zawdzięcza kolejnym właścicielom – rodzinie Tetmajerów. Oprócz braci Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Włodzimierza Tetmajera, we dworze bywał również poeta Seweryn Goszczyński, który przyczynił się do rozpropagowania tego pięknego zakątku Polski. Obecnie, jako filia Muzeum Tatrzańskiego, dwór jest dostępny dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Bilet normalny kosztuje 6,00 zł, zaś bilet ulgowy 4,50 zł. Więcej informacji znajduje się na stronie: http://muzeumtatrzanskie.pl/zwiedzanie.

W Łopusznej dzieciństwo i młodość spędził również ksiądz Józef Tischner. W swoich teologicznych i filozoficznych dziełach często odwoływał się do góralskiej kultury ludowej, popularyzując ją wśród swoich czytelników. W 4. rocznicę jego śmierci otwarto w Łopusznej Dom Pamięci Ks. Prof. Józefa Tischnera, tzw. „Tischnerówkę”, w którym obok cennych pamiątek, rękopisów, książek i fotografii obejrzeć można również filmy dokumentalne z udziałem księdza Tischnera lub wysłuchać nagrań audycji radiowych. Dom Pamięci jest otwarty od wtorku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w sobotę w godzinach 10:00-16:00. Bilety: normalny – 6 zł, ulgowy – 4 zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.tischnerowka.pl.

Jak już się rzekło, Łopuszna to jednak przede wszystkim baza wypadowa w góry. Jeśli tylko wystarczy kondycji i czasu, można pomyśleć o całodziennej wycieczce na Turbacz (1310 m n.p.m.) – zwłaszcza, że najwyższy szczyt Gorców zdobywać będą uczestnicy maratonu Cyklokarpaty. Z centrum Łopusznej należy się kierować szlakiem niebieskim do Schroniska PTTK Turbacz, stamtąd czerwonym na sam szczyt. Wycieczka w jedną stronę zajmie ok. 4 godzin, ale naprawdę warto: widokiem z Turbacza zachwyciło się wielu, w tym wspomniany już poeta Seweryn Goszczyński. Obecnie, w wyniku zniszczenia części porastającego szczyt lasu, z góry rozciąga się widok w kierunku północnym i zachodnim. Natomiast z tarasu schroniska podziwiać można rozległą panoramę Pienin i Tatr. Nieco dłuższa, lecz porównywalna czasowo, a jednocześnie dużo starsza trasa na Turbacz nazywana jest szlakiem Seweryna Goszczyńskiego i prowadzi oznakowaniem niebieskim, czarnym i czerwonym, wiodąc przez Zarębek Niżni, Średni, Polanę Srokówki, Kiczorę i Polanę Gabrowską.

Na Turbacz można się również dostać z Nowego Targu: najpopularniejsza trasa wiedzie żółtym szlakiem i zajmuje – podobnie jak wcześniej opisane wycieczki – około 4 godzin w jedną stronę. Po drodze warto zwrócić uwagę na Kaplicę Papieską na Polanie Rusnakowej, wybudowaną w 1979 r. z okazji wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu, wbrew woli ówczesnych władz. Kaplica, postawiona na planie krzyża Virtuti Militari, została poświęcona Matce Boskiej Królowej Gorców. Wszystkie możliwe trasy na Turbacz dla pieszych, nordic-walking, rowerzystów, a nawet narciarzy biegowych przedstawione są w aplikacji dostępnej na stronie: https://chodzcienaturbacz.pl.

Z Łopusznej jest również możliwość wyboru krótszej wycieczki do Pucołowskiego Stawku, leżącego przy szlaku Seweryna Goszczyńskiego na Kiczorę. To niewielkie jeziorko na Polanie Srokówki należy do najwyżej położonych jezior beskidzkich. Znad jego brzegu rozciąga się piękny widok na Tatry, Jezioro Czorsztyńskie i Kotlinę Nowotarską. Do Pucołowskiego Stawku można dotrzeć szlakiem niebieskim, a następnie czarnym (rozwidlenie w Zarębku Średnim), bądź też  zieloną ścieżka dydaktyczną „z Łopusznej na Jankówki”, która odbija z czarnego szlaku na wysokości Chłapkowej Polany. Czas przejścia do jeziorka to nieco powyżej 2 godzin.

Okolice Łopusznej są niemal równie interesujące dla piechurów, jak i miłośników dwóch kółek – nie tylko uczestników maratonu. Jedną z ciekawszych możliwości wycieczkowych oferuje wyznaczona trasą rowerowa „Brzegiem Dunajca na Słowację” (Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów).

Aktualna cena

od-- PLN
 • ✔️ mierzymy Twój czas – wynik otrzymujesz SMSem zaraz po przekroczeniu mety
 • ✔️ możesz korzystać z bufetów na trasie – do dyspozycji masz m.in. napoje oraz owoce
 • ✔️ jedziesz w pełni oznakowaną trasą – nie musisz znać terenu ani posiadać urządzeń nawigacyjnych
 • ✔️ nad Twoim bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – pomoc możesz wezwać telefonicznie
 • ✔️ na mecie otrzymujesz medal oraz posiłek regeneracyjny
 • ℹ️ w systemie zgłoszeniowym możesz dodatkowo wykupić ubezpieczenie dla siebie i roweru

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

 • DYSTANS: 29,2km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1158m wg Google

 • BUFETY: 14km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

 • DYSTANS: 55,2 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 2052m

 • BUFETY: 14km, 28km, 39km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zawodów mieścić się będzie przy Szkole na ul. Szkolnej 1

otwórz lokalizację na mapie

Uczestnikom udostępniony będzie duży parking zlokalizowany na łące po lewej stronie po skręcie z drogi głównej w stronę biura zawodów.

zobacz lokalizację na mapie

Nasi gospodarze

Gmina Nowy Targ
Gmina Nowy TargPrzestrzeń do Twoich pasji
To magiczna kraina łącząca w sobie piękno różnorodnych gór z niewątpliwym urokiem równiny Kotliny Orawsko – Nowotarskiej, z dodatkowym atutem, jakim jest zachwycający widok na panoramę Tatr.
ZGŁOŚ SIĘ

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

To NIE JEST kolejny maraton, na którym:

 • Przejedziesz nudną trasę w terenie, który zupełnie Cię nie zachwyci.

 • W razie awarii lub wypadku inni Uczestnicy pozostawią Cię samemu sobie.

 • Zdarzy Ci się błądzić w poszukiwaniu trasy, a dystanse do pokonania podane przed startem okażą się zupełnie inne niż w rzeczywistości.

 • Przyjedziesz na metę, gdzie czekać na Ciebie będzie tylko niezjadliwy posiłek regeneracyjny.

 • Będziesz miał wrażenie, że organizatorowi zegarek zatrzymał się kilka lat temu.

To JEST maraton, na którym dbamy o SZCZEGÓŁY:

 • Każdy kolejny kilometr bardzo dobrze oznakowanej trasy podobał Ci się będzie jeszcze bardziej!

 • Spotkasz się z niezwykłą uprzejmością innych Uczestników!

 • W razie kontuzji lub awarii możesz zawsze liczyć na szybką pomoc organizatora!

 • Na mecie czekać na Ciebie będzie unikalny medal oraz smaczny posiłek regeneracyjny!

 • Będziesz chciał zatrzymać czas by dłużej czuć niezwykłą atmosferę jaka panuje wśród Uczestników!

ZGŁOŚ SIĘ

Inne nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie

Cyklokarpaty na Facebooku

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Lasy Państwowe
Radio Kraków
Radio Rzeszów
rowertour.com
Harda Horda
Bikeboard
Shimano
Mercedes-Benz D&R Czach
Fenwick’s
Rodowita
Domicela
Trezado
SISU Sport
Zdrowy Projekt
Deli Tire
Active Life Energy
MTB XC PL
TVP Rzeszów
Trassy
Bikeworld
CST
 
Przejdź do góry