Krosno2020-01-20T18:49:48+01:00

Krosno – 02.08.2020 – niedziela – łatwa trasa PURE FUN

DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
ZGŁOŚ SIĘ
Włącz nawigację do miasteczka zawodów

Mały przewodnik po okolicy

Historia szklarskiego fachu w Krośnie jest stosunkowo krótka – liczy niecałe 100 lat – jednak odcisnęła swoje piętno (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) na całym mieście i jego mieszkańcach. A wszystko zaczęło się właściwie w momencie, gdy Polska odzyskała niepodległość po długich latach zaborów… Wtedy to okazało się, że w zniszczonym przez wojnę Krośnie brakuje pracy, a mieszkańcom – środków do życia. Władze podjęły więc decyzję o budowie zakładów przemysłowych: „Lnianki” (inaczej: KROSNOLEN, produkcja płótna lnianego), Zakładów Gumowych Wudeta i… huty szkła. Próbę czasu przetrwał tylko ostatni zakład: „Wudeta” została zbombardowana w pierwszych dniach II Wojny Światowej, zaś KROSNOLEN nie wytrzymał transformacji ustrojowej przełomu lat 80. I 90. Za to huta szkła, prężnie rozwijająca produkcję w okresie międzywojennym, niemal doszczętnie zniszczona w trakcie wojny, odbudowana została przez krośnian jeszcze przed oficjalnym zakończeniem działań wojskowych, aby uzyskać światową sławę w latach 50. Kilka lat później działał już nie tylko jeden zakład, lecz cały kombinat szklarski „Krośnieńskie Huty Szkła”. Obecnie historię i tajniki produkcji stosowanej w krośnieńskim przemyśle szklarskim przybliża Centrum Dziedzictwa Szkła, działające przy samym Rynku od 2012 r. W momencie jego otwarcia Krosno oficjalnie stało się Miastem Szkła. Zwiedzanie Centrum trwa około dwóch godzin, możliwe jest od poniedziałku do soboty w godz. 9:00-17:00, zaś w niedziele od 11:00 do 17:00. Bilety wstępu do Centrum wraz z Piwnicami Przedprożnymi kosztują 23 zł, natomiast dzieci do 5 lat wchodzą za darmo.

Ulice Krosna kryją jeszcze jedną szklaną ciekawostkę: w strukturę miasta wkomponowano unikatowe rzeźby, które oglądane po kolei tworzą szklany szlak. Wszystkie obiekty odwołują się w jakiś sposób do tradycji Miasta Szkła, jak również znacznie starszej historii i legend. Opis rzeźb i ich rozmieszczenie można znaleźć na stronie: http://www.miastoszkla.pl/pl/szklany-szlak.

Oczywiście Krosno to nie tylko szkło. Jak już się rzekło, jest to średniowieczne miasto i jako takie zachowało wiele cennych zabytków i pamiątek. Najstarsza zachowana kamienica wójtowska na krośnieńskim Rynku pochodzi z XV wieku, inne budynki mieszkalne są młodsze, ale równie klimatyczne. Nieco dalej na północny-zachód znajduje się zabytkowa bazylika kolegiacka Świętej Trójcy. Jako kościół farny, jest najstarszą świątynią w mieście. Wzniesiona została w styku gotyckim w połowie XIV wieku, lecz jej wystrój w XVII wieku zmieniono na wczesnobarokowy. Najstarszym i najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest niewątpliwie gotycka grupa Pasji na belce tęczowej z początku XV wieku.

Przy samej bazylice znajduje się najbardziej charakterystyczny i rozpoznawalny budynek w Krośnie: Wieża Farna. Z samego jej szczytu rozciąga się spektakularny widok na krośnieńską starówkę. Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w weekendy od 10:00 do 16:00, choć najlepiej przyjść w południe – wtedy to z wieży rozbrzmiewa hejnał. Bilet normalny na wszystkie kondygnacje kosztuje 6 zł, lecz możliwy jest też zakup biletu łączonego, obejmującego zwiedzanie Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Piwnicy PodCieniami. Więcej informacji na stronie: http://www.muzeumrzemiosla.pl/index.php?page=1_2.

Warto również zwrócić uwagę na Kościół oo. Franciszkanów po przeciwnej stronie Rynku: wzniesiony pierwotnie na początku XV wieku (dzisiejsze prezbiterium i zakrystia), rozbudowywany był przez kolejne stulecie w stylu gotyckim, zaś w wieku XIX – gruntownie odrestaurowany po pożarze.

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnego zwiedzania miasta, a także niezwykłą atrakcją dla najmłodszych, jest kolejka turystyczna. Jej trasa zaczyna się i kończy na krośnieńskim Rynku, czas przejazdu wynosi 30 minut, a bilety kosztują 12 zł za dorosłego i 10 zł za dziecko.

Oczywiście Krosno i jego okolice to wymarzone miejsce do zwiedzania na rowerze. Można zacząć od rekreacyjnej, 15-kilometrowej pętli po mieście, a przy większych zasobach czasowych – wybrać się nieco dalej. Propozycje tras i ich zarys na mapie dostępne są na stronie http://visitkrosno.pl/pl/miejsca/trasy_rowerowe_po_bogatych_w_atrakcje_okolicach_krosna.

Około 10 km na północ od Krosna, a więc w zasięgu przejażdżki rowerem, znajdują się ruiny Zamku Kamieniec. Zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego, swoją świetność przeżywał pod panowaniem Jagiellonów. W XIX wieku trafił w ręce nie kogo innego, tylko… Aleksandra Fredry. Historia zamku okazała się tłem dla najwybitniejszego dzieła pisarza: „Zemsty”. Natomiast ponad 100 lat temu twórcy harcerstwa polskiego, Olga i Andrzej Małkowscy, organizowali na zamku spotkania młodzieży harcerskiej. Fakt ten upamiętnia wmurowana w ścianę warowni tablica. Zamek można zwiedzać od 16 kwietnia do 31 października, w dni powszednie godzinach 9:30-18:00, a w soboty i niedziele od 9:30 do 19:00. Bilet kosztuje 8 zł. Opis atrakcji i pozostałe informacje podane są na stronie http://zamekkamieniec.iq.pl/. Warto wiedzieć, że zamek leży na międzynarodowym szlaku turystycznym „Śladami Aleksandra Fredry”, liczącego sobie ok. 450 km na trasie: Kamieniec, Hoczew, Cisna, Lesko, Sambor, Rudki, Beńkowa Wisznia, Lwów, Przemyśl, Surochów k/Jarosławia, Nienadowa i z powrotem.

Jadąc dosłownie 2 km dalej dotrzeć można do Rezerwatu Prządki. Tworzy go zespół ostańców skalnych, z których najwyższe przekraczają 20 metrów. Z nazwą rezerwatu związana jest legenda: otóż skały to w istocie zamienione w kamień prządki, które zostały w ten sposób ukarane za wykonywanie swojej pracy w dni świąteczne.

Do Zamku Kamieniec i Rezerwatu Prządki można się również dostać nieco krótszą drogą na piechotę, idąc szlakiem zielonym z centrum Krosna, do rezerwatu odbijając z zamku szlakiem w kolorze czarnym.

Dla spragnionych innego rodzaju aktywności, Krosno przygotowało ciekawą ofertę obfitującą w baseny czy kluby fitness, znajduje się tu również profesjonalna hala sportowo-widowiskowa, dwa kompleksy: jeden lekkoatletyczny, drugi obejmujący boiska piłkarskie, tor żużlowy i korty tenisowe, a także szereg innych atrakcji, które wyszczególnione są na stronie: http://visitkrosno.pl/pl/dla-aktywnych.

Aktualna cena

od69 PLN
 • ✔️ mierzymy Twój czas – wynik otrzymujesz SMSem zaraz po przekroczeniu mety
 • ✔️ możesz korzystać z bufetów na trasie – do dyspozycji masz m.in. napoje oraz owoce
 • ✔️ jedziesz w pełni oznakowaną trasą – nie musisz znać terenu ani posiadać urządzeń nawigacyjnych
 • ✔️ nad Twoim bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – pomoc możesz wezwać telefonicznie
 • ✔️ na mecie otrzymujesz medal oraz posiłek regeneracyjny
 • ℹ️ w systemie zgłoszeniowym możesz dodatkowo wykupić ubezpieczenie dla siebie i roweru

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

 • DYSTANS: 28,5 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 655m

 • BUFETY: 14km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • ANALIZA TRASY: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

 • DYSTANS: 46,4km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1179m

 • BUFETY: 14km, 32km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • ANALIZA TRASY: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

Biuro zawodów czynne od godziny 8:00 w dniu startu mieścić się będzie na terenie przyległym do Hali MOSiR

Bursaki 29
38-400 Krosno

zobacz lokalizację na mapie

Bezpłatne parkingi znajdują się przy Hali MOSiR oraz w promieniu kilkudziesięciu metrów

Bursaki 29
38-400 Krosno

zobacz lokalizację na mapie

Prysznice zostaną udostępnione na Hali MOSiR. Wejście znajdować się będzie na przeciwległej ścianie budynku względem miasteczka zawodów.

Nasi gospodarze

Krosno
KrosnoMiasto
Odkryj niepowtarzalne atrakcje Krosna Miasta Szkła, w którym bogactwo smaków pogranicza i koloryt wyjątkowych wydarzeńsplatają się z europejskiej rangi dziełami sztuki i pamiątkami techniki.
Poznaj ciekawy region nafty, pełen karpackich skarbów, zaklętych w perłach architektury ze znakiem UNESCO i skrytych w tajemnicach dzikiej przyrody.

MOSiR
MOSiRMiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Województwo Podkarpackie
Województwo PodkarpackiePartner wydarzenia
Dla poszukiwaczy przygód. Dla ciekawych świata. Dla wielbicieli piękna. Dla pragnących ciszy i bliskości z naturą. Podkarpackie, region położony na południowo-wschodnim krańcu Polski, to kraina różnorodności.
ZGŁOŚ SIĘ

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

To NIE JEST kolejny maraton, na którym:

 • Przejedziesz nudną trasę w terenie, który zupełnie Cię nie zachwyci.

 • W razie awarii lub wypadku inni Uczestnicy pozostawią Cię samemu sobie.

 • Zdarzy Ci się błądzić w poszukiwaniu trasy, a dystanse do pokonania podane przed startem okażą się zupełnie inne niż w rzeczywistości.

 • Przyjedziesz na metę, gdzie czekać na Ciebie będzie tylko niezjadliwy posiłek regeneracyjny.

 • Będziesz miał wrażenie, że organizatorowi zegarek zatrzymał się kilka lat temu.

To JEST maraton, na którym dbamy o SZCZEGÓŁY:

 • Każdy kolejny kilometr bardzo dobrze oznakowanej trasy podobał Ci się będzie jeszcze bardziej!

 • Spotkasz się z niezwykłą uprzejmością innych Uczestników!

 • W razie kontuzji lub awarii możesz zawsze liczyć na szybką pomoc organizatora!

 • Na mecie czekać na Ciebie będzie unikalny medal oraz smaczny posiłek regeneracyjny!

 • Będziesz chciał zatrzymać czas by dłużej czuć niezwykłą atmosferę jaka panuje wśród Uczestników!

ZGŁOŚ SIĘ

Inne nadchodzące wydarzenia

Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie

Cyklokarpaty na Facebooku

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
TVP Rzeszów
Deli Tire
Bikeboard
Active Life Energy
Radio Kraków
Harda Horda
Bikeworld
CST
MTB XC PL
rowertour.com
Jurajska
Domicela
Trezado
SISU Sport
Zdrowy Projekt
Fenwick’s
Radio Rzeszów
Lasy Państwowe