Kluszkowce - Cyklokarpaty
Kluszkowce2019-05-15T10:49:25+02:00

Kluszkowce – 18.05.2019 – sobota

Włącz nawigację do miasteczka zawodów
DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
DOŁĄCZ DO UCZESTNIKÓW

Małe miasteczko położone w Województwie Małopolskim, które latem rozkwita dzięki świetnym trasom rowerowym, natomiast zimą jest to popularny kurort narciarski. Główną atrakcją Kluszkowców jest coroczny festiwal rowerowy Joy Ride, w trakcie którego organizowany jest również nasz maraton Cyklokarpaty. 

Trasa w Kluszkowcach nie należy do najłatwiejszych, w końcu Tatry widać stąd gołym okiem. Jeżeli jesteś fanem typowego MTB, jest to idealna trasa dla Ciebie. Możesz więc spodziewać się dużej ilości podjazdów oraz zjazdów, które wymagają umiejętności technicznych, w szczególności na dystansach Mega i Giga.

Mały przewodnik po okolicy

Jezioro Czorsztyńskie powstało jako zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu, w celu ochrony przed powodzią miejscowości położonych w dole rzeki. Jego budowę rozpoczęto w latach 70., jednak do faktycznego napełnienia zbiornika doszło dopiero w połowie lat 90. Będąc w okolicy można przejść się na krótki spacer po koronie zapory, która jest największą tego typu budowlą w kraju. Jeśli kogoś zainteresuje mechanizm działania elektrowni wodnej, warto zarezerwować grupowe zwiedzanie z przewodnikiem. Rezerwacje przyjmowane są pod numerem telefonu: 519 337 106. To, co jednak najbardziej urzeka, to widok z centralnej części zapory. Patrząc na południowy – zachód, przy dobrej pogodzie można dostrzec Pieniny Spiskie, a nawet Tatry. Jednak jeśli spojrzy się w stronę Jeziora Czorsztyńskiego, oczom obserwatora ukażą się dwa zamki: w Niedzicy, na zachodnim brzegu, oraz Czorsztynie, na brzegu wschodnim.

Po zejściu z zapory najbliżej będzie do zamku w Niedzicy. Zbudowany w XIV wieku przez landgrafów spiskich (węgierskich) miał strzec szlaku handlowego między Polską a Węgrami. Nazwa zamku – Dunajecz – pochodziła od rzeki płynącej wówczas u jego podnóża. Związana jest z nim też ciekawa legenda: podobno po II Wojnie Światowej znaleziono tam kipu, informację zapisaną inkaskim pismem węzełkowym, która prowadzić miała do ukrytego skarbu…Zwiedzanie jest możliwe codziennie w godzinach od 9:00 do 18:30 i trwa nieco powyżej godziny. W cenę biletu (19 zł zwykły, 14 zł ulgowy) wliczona jest opieka przewodnika. Więcej informacji na stronie http://www.zamek-w-niedzicy.pl.

Aby dostać się na przeciwległy brzeg jeziora, zasadniczo trzeba pokonać dwunastokilometrową trasę, jadąc na południe aż do Sromowców Wyżnych. Jednak istnieje dużo przyjemniejszy sposób: rejs statkiem lub gondolą. Tuż pod zamkiem w Niedzicy znajduje się przystań. Co 20 minut odpływa stąd statek, który za jedyne 7 zł (dorośli) lub 6 zł (dzieci od 4 do 15 lat) przewiezie chętnych przez jezioro do Czorsztyna. W sezonie letnim (od początku maja do końca września) co 15 minut kursują również gondole „Czorsztynianki” dostępne w tej samej cenie, co statek (jednak bilet ulgowy obowiązuje tylko do 10 lat). Na drugim brzegu ścieżka prowadzi prosto do ruin zamku Czorsztyn. Jego początki sięgają XIII wieku, a wzniesiony został pod nazwą „gród Wronin” na Górze Zamkowej. Podobnie jak o stulecie młodszy zamek w Niedzicy, strzec miał granicy polsko-węgierskiej. Znany był również pod nazwą „Królewski zamek Czorsztyn” i faktycznie był świadkiem wizyt polskich monarchów (m.in. Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi, Władysława Jagiełły czy Jana Kazimierza), zaś od XIV wieku był siedzibą starosty – namiestnika króla. Niestety w 1790 r. uderzenie pioruna spowodowało pożar zamku. Rozbiory Polski przyczyniły się do ostatecznego jego upadku. Dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym nadano mu status trwałej ruiny, a od lat 50. podjęto prace w celu jego zabezpieczenia. Od 1996 r. zamek wchodzi w skład Pienińskiego Parku Narodowego jako „Uroczysko Zamek Czorsztyn”. Zwiedzanie możliwe jest codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł. Dodatkowe informacje na stronie Pienińskiego Parku Narodowego: https://www.pieninypn.pl/pl/992/0/zamek-czorsztyn.html.

Będąc w Pieninach nie sposób pominąć tradycyjnego spływu Dunajcem. Od kiedy powstało Jezioro Czorsztyńskie nie można co prawda spłynąć bezpośrednio z Czorsztyna czy Niedzicy, jednak wystarczy podjechać samochodem (lub rowerem) do Kątów k. Sromowców Wyżnych (ok. 10 km od Kluszkowiec). Tam znajduje się przystań flisacka oraz pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego. Możliwy jest spływ do Szczawnicy (18 km, ok. 2,5 godziny) lub Krościenka (23 km, niecałe 3 godziny). Po drodze podziwiać można przepiękne widoki przełomu Dunajca. Koszt: 55 zł do Szczawnicy (29 zł dla dzieci do lat 10), 69 zł do Krościenka (odpowiednio 36 zł bilet dziecięcy). Więcej o spływie Dunajcem na stronie https://flisacy.pl.

Obowiązkowy rozjazd po Cyklokarpatach można zrealizować na jednej z wielu okolicznych tras rowerowych. Ścieżka wzdłuż przełomu Dunajca biegnie niemal identycznym szlakiem, jak proponowany powyżej spływ. 38-kilometrowa trasa startuje w Niedzicy, następnie przekracza granicę polsko-słowacką i Czerwony Klasztor, wraca do Polski przez Szczawnicę, Krościenko, Grywałd, Krośnicę, Czorsztyn i z powrotem do Niedzicy. Nieco dłuższy, 48-kilometrowy szlak Małej Pętli Zamagórza wiedzie z Niedzicy przez Kacwin, Podspady, Jurgów, Rzepiska, Łapsze Wyżne i Niżne do Niedzicy. Niewątpliwą zaletą tej trasy są fantastyczne widoki na Tatry.

Rowerem można również wybrać się na wycieczkę wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Trasa liczy ok. 37 km, i prowadzi głównie asfaltem. Po drodze, oprócz zamków w Czorsztynie i w Niedzicy, koniecznie trzeba zwiedzić drewniany, gotycki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, który wpisany jest na listę UNESCO.

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Trezado
Harda Horda
Mercedes-Benz D&R Czach
Rodowita
Bikeboard
TVP Rzeszów
Shimano
Domicela
rowertour.com
Zdrowy Projekt
Trassy
Deli Tire
Fenwick’s
Active Life Energy
CST
Radio Rzeszów
Bikeworld
SISU Sport
MTB XC PL
Radio Kraków
Lasy Państwowe
 

Nasi gospodarze

Czorsztyn Ski
Czorsztyn SkiStacja narciarska
Ośrodek Narciarski Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach to kompleks tras narciarskich położony na północnych i zachodnich zboczach góry Wdżar. Latem działa tu JoyRide Bikepark

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

 • DYSTANS: 53 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 2194m wg Google

 • BUFETY: 14 km, 26 km, 42km, meta.

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

 • DYSTANS: 70,5 km

 • PRZEWYŻSZENIE: 3030m wg Google

 • BUFETY: 14 km, 26 km, 42 km, 59km, meta.

 • ANALIZA TRASY: MIKSPEC.pl

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

Piątek do 16:00 w Głównym Biurze Festiwalowym

Hotel Pod Wulkanem
ul. Kamieniarska 30A
34-440 Kluszkowce

pokaż lokalizację na mapie

Sobota od 8:00 – polana przy Karczmie Koliba pośrodku stoku narciarskiego. Dojazd do biura zawodów prowadzi drogą asfaltową rozpoczynającą się za Hotelem Pod Wulkanem.

pokaż dokładną lokalizację na mapie

Parkingi dla Uczestników maratonu znajdują się przy Karczmie Koliba pośrodku stoku narciarskiego. Dojazd do parkingów możliwy jest drogą asfaltową rozpoczynającą się za Hotelem pod Wulkanem.

zobacz dokładną lokalizację parkingów

lub ustaw nawigację na ul. Kamieniarską 30a w Kluszkowcach i za hotelem skręć w prawo pod górę.

W okolicy miasteczka zawodów nie są dostępne prysznice.

Zgłoś się
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie
Przejdź do góry