Horyniec-Zdrój - Cyklokarpaty
Horyniec-Zdrój2020-06-06T06:37:07+02:00

Horyniec – Zdrój – wydarzenie przełożone na sezon 2021 – łatwa trasa PURE FUN

Włącz nawigację do miasteczka zawodów

Mały przewodnik po okolicy

Zwiedzanie Horyńca można zacząć od Pałacu Ponińskich, w którym obecnie mieści się sanatorium Bajka. Choć obecna jego forma pochodzi z początku XX wieku, jednak warto pamiętać, że oryginalny budynek (wielokrotnie przebudowywany) sięga czasów króla Jana III Sobieskiego. Z tego okresu pochodzi również okalający pałac park dworski. Spacerując ulicą Jana III Sobieskiego na północ, po lewej stronie zobaczyć można budynek Gminnego Ośrodka Kultury wraz z informacją turystyczną. Jest to dawny, klasycystyczny teatr dworski ufundowany przez Ponińskich w połowie XIX wieku, dwukrotnie niszczony w wojennych zawieruchach i odbudowywany, ostatnio w latach 70. ubiegłego wieku.

Idąc dalej w kierunku ulicy Zdrojowej, nie sposób przegapić okazałego budynku Kościoła Zdrojowego. W XIX wieku była to kaplica dworska, następnie cerkiew grekokatolicka. Po II Wojnie Światowej kościół, już jako rzymskokatolicki, został gruntownie rozbudowany w taki sposób, że pierwotny budynek kaplicy stanowi wejście do świątyni. Będąc na jej terenie warto zwrócić uwagę na trójłukową dzwonnicę z 1818 r. a także na XIX wieczny krzyż bruśnieński, pochodzący z niegdyś bardzo znanego i cenionego ośrodka kamieniarskiego w Bruśnie.

Piękne przykłady kamieniarki bruśnieńskiej znajdują się również na cmentarzu w Horyńcu, w postaci Mauzoleum Książąt Ponińskich z początku XX wieku, a także pomnika poświęconego żołnierzom polskim poległym w latach 1918-1919, dłuta samego mistrza, ukraińskiego rzeźbiarza Grzegorza Kuźniewicza. Natomiast najstarszym zachowanym zabytkiem w tej miejscowości jest XVIII wieczny, barokowy zespół klasztorny oo. Franciszkanów. W całości otoczony jest fosą, w której niegdyś płynęła woda, zaś grubość murów dochodzi do 2,5 metra, co świadczy o obronnym charakterze tej budowli.

Okolice Horyńca-Zdroju i całego Powiatu Lubaczowskiego leżą w miejscu, gdzie od wieków stykały i ścierały się ze sobą kultury i religie wschodu i zachodu. Zachowanym świadectwem tej ciekawej, lecz bardzo burzliwej historii są między innymi przepiękne cerkwie, cmentarze, klasztory i pustelnie rozsiane po całej okolicy – jednak na tyle blisko siebie, że można do nich dotrzeć samochodem lub rowerem w ramach jednodniowej, objazdowej wycieczki. Wszystko to w wyjątkowych okolicznościach przyrody, jakie zapewniają „Małe Bieszczady”.

Obowiązkowym przystankiem, leżącym nieopodal trasy wyścigu, jest Radruż. Znajdują się tu dwie przepiękne drewniane cerkwie. Pierwsza z nich, pod wezwaniem św. Paraskewy, pochodzi z XVI wieku i wraz z całym zespołem (dzwonnicą, murem z kamienia bruśnieńskiego oraz kostnicą) została w 2013 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako jeden z 16 obiektów „Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat”.

Druga to bojkowska, trójdzielna świątynia z 1931 r. pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy, która dziś służy jako kościół rzymsko-katolicki. Przepięknie położona na wzgórzu, przy samej niemal granicy polsko-ukraińskiej, zachwyci każdego amatora architektury drewnianej.

Ponieważ proponowana trasa prowadzi z Radruża przez Horyniec na północny wschód, warto zatrzymać się na  chwilę w pobliskim Rezerwacie Przyrody „Sołokija”. Powstał on w celu ochrony naturalnego skupiska jałowca pospolitego, jednak występująca w nim fauna i flora jest o wiele bogatsza. Można tu znaleźć takie rośliny, jak dziewięćsił pospolity, rozchodnik ostry czy trzcinnik piaskowy, a także natknąć się na zwierzęta – koszatkę, popielicę, padalca turkusowego, żmiję zygzakowatą, czy modliszkę.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w bezpośrednim sąsiedztwie trasy zawodów jest Werchrata. Znajduje się w niej murowana, neoklasyczna cerkiew św. Jerzego z początku XX wieku, obecnie kościół pod wezwaniem Św. Józefa. Obok XVII wiecznej ikony i XVIII wiecznych figur, można tu również znaleźć tablicę upamiętniającą św. Brata Alberta, którego działalność w „Małych Bieszczadach” pozostawiła po sobie wiele śladów i cennych pamiątek. Przez Werchratę przechodzi oznakowany kolorem zielonym szlak im. św. Brata Alberta, przebiegający przez Roztocze Wschodnie z Narola, przez Wielki Dział (389,5 m. n.p.m.) do Horyńca-Zdroju.

Nieopodal Werchraty znajduje się miejscowość Prusie, a w niej kolejna drewniana cerkiew greckokatolicka, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, z końca XIX w. Obecnie służy jako rzymsko-katolicki kościół parafialny, jednak odbywają się tam również nabożeństwa w obrządku greko-katolickim. Warto zwrócić uwagę na stojącą obok dzwonnicę, która została wybudowana bez użycia gwoździ.

Jadąc na północny-zachód od Werchraty można odwiedzić Monastyr Bazylianów, jedną z licznych ciekawostek leżących na szlaku św. Brata Alberta. Na wzgórzu, prawdopodobnie jeszcze w XII wieku, mieścił się tu klasztor. Kolejny, założony w XVII wieku, został zlikwidowany przez władze austriackie. Pozostały po nim jedynie ruiny i studnia. Na tym samym wzgórzu w latach 1891 – 1905 funkcjonowała pustelnia Brata Alberta. Jej istnienie upamiętnia stojący w pobliżu krzyż. Jeśli wystarczy czasu i sił na pieszą lub rowerową wycieczkę, można wybrać się na odległy o ok. 5 km na północ Długi Goraj. Jest to najwyższy szczyt w polskiej części Roztocza (392 m. n.p.m.)

Kierując się na południowy zachód, mniej więcej wzdłuż trasy maratonu rowerowego, dotrzeć można do Starego Brusna. Tu właśnie mieścił się niegdyś słynny zakład kamieniarski, jednak do czasów obecnych z wysiedlonej po wojnie wsi przetrwał jedynie cmentarz i kamieniołom – Góra Bruśnieńska. Na starym, greko-katolickim cmentarzu zachowało się wiele ciekawych rzeźb i krzyży z bruśnieńskiego piaskowca. Najstarsze, proste, bez żadnych ozdób, datowane są na początek XIX wieku.

Będąc w okolicy Starego Brusna warto zatrzymać się na chwilę i pospacerować po pobliskim Wzgórzu Hrebcianka. Znajduje się tu kilka żelbetowych bunkrów, które stanowią fragment radzieckich umocnień w ramach „Linii Mołotowa”, ciągnących się wzdłuż niemiecko-radzieckiej granicy wyznaczonej na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow w 1939 r. W swoich założeniach „Linia Mołotowa” miała zatrzymać wrogi atak, jednocześnie zapewniając czas na przeprowadzenie mobilizacji wojsk, a także wspierać własne działania zaczepne.

Pomiędzy Starym a Nowym Brusnem leży na Polanka Horyniecka. Znajduje się na niej Gospodarstwo Agroturystyczne „Polanka”, a w nim stadnina koni i możliwość noclegu, z opcją pełnego lub częściowego wyżywienia. Z racji swojego położenia, obiekt ten stanowi znakomitą bazę wypadową na całe Roztocze Wschodnie. Posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Więcej informacji na stronie: http://www.polankakonie.pl.

W położonym niecały kilometr dalej Nowym Bruśnie znajduje się drewniana cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy zbudowana w 1713 r., gdy zniszczeniu uległa starsza świątynia. Od zawalenia uratowały ją prace konserwatorskie prowadzone z przerwami od 1990 r. do chwili obecnej.

Ostatnim punktem programu proponowanej wycieczki są Nowiny Horynieckie. Jest to znane miejsce kultu religijnego, ale znaleźć tu również można cenne relikty z czasów pogańskich. W leśnej kotlince położona jest kaplica pod wezwaniem Matki Bożej. 12 czerwca 1636 roku miało tu miejsce objawienie Marii pasterzom, po czym z ziemi wypłynęło źródełko. Zdarzenie to upamiętnia XIX wieczna drewniana kapliczka, w której wnętrzu bije cudowne źródło, znane z uzdrawiających właściwości. Tędy też prowadzić będzie trasa zawodów.

Dosłownie kilka kroków dalej w kierunku Niwek znajduje się natomiast Świątynia Słońca – miejsce kultu pogańskiego. Jest to płaski kamienny monolit o wielkości powyżej 1,5 metra z dziurą, przez którą na ziemię mogły padać promienie słoneczne, co nadawało tej strukturze niezwykły charakter.

Jeśli czas pozwoli, warto podjechać również do nieco dalej położonych miejscowości Roztocza Wschodniego. Na szczególną uwagę zasługuje cerkiew w Gorajcu. XVI wieczna, drewniana świątynia należy do najstarszych tego typu zabytków w Polsce. W 2011 r. otrzymała tytuł „Perły Podkarpacia”, zdobyła również rekomendację Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku rowerowym Green Velo.

Zainteresowani kulturą i historią Kresów Wschodnich koniecznie powinni zwiedzić Muzeum Kresów Wschodnich w Lubaczowie. Oprócz stałych i czasowych wystaw, Muzeum prowadzi również bogatą działalność edukacyjną i wydawniczą, pod jego opieką znajduje się również cały Zespół Cerkiewny w Radrużu. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00, natomiast w weekendy od 8:30 do 15:30.

Planując dłuższą wyprawę po Roztoczu Wschodnim warto pamiętać, że przebiega tędy Green Velo Wschodni Szlak Rowerowy, którego fragmenty pokrywają się z opisaną wyżej wycieczką, jak również – częściowo – z trasą wyścigu Cyklokarpaty. Szlak jest oczywiście o wiele dłuższy, do Horyńca-Zdroju prowadzi z Lubaczowa, dalej zaś wiedzie przez Narol i na północ, przez centralną część Roztocza.

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zawodów mieścić się będzie przy Kawiarni Sanacja w centralnym miejscu Parku Zdrojowego

Park Zdrojowy
ul. Zdrojowa 14

pokaż lokalizację parku na mapie

Wokół Parku Zdrojowego znajduje się sporo miejsc parkingowych.

Park Zdrojowy
ul. Zdrojowa 14

pokaż lokalizację parku na mapie

Nasi gospodarze

Horyniec - Zdrój
Horyniec - ZdrójGmina
Horyniec-Zdrój to idealne miejsce dla wypoczynku, rekreacji i uprawiania różnych form turystyki. Oprócz przepięknych krajobrazów jest tutaj przede wszystkim czyste powietrze.

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

To NIE JEST kolejny maraton, na którym:

 • Przejedziesz nudną trasę w terenie, który zupełnie Cię nie zachwyci.

 • W razie awarii lub wypadku inni Uczestnicy pozostawią Cię samemu sobie.

 • Zdarzy Ci się błądzić w poszukiwaniu trasy, a dystanse do pokonania podane przed startem okażą się zupełnie inne niż w rzeczywistości.

 • Przyjedziesz na metę, gdzie czekać na Ciebie będzie tylko niezjadliwy posiłek regeneracyjny.

 • Będziesz miał wrażenie, że organizatorowi zegarek zatrzymał się kilka lat temu.

To JEST maraton, na którym dbamy o SZCZEGÓŁY:

 • Każdy kolejny kilometr bardzo dobrze oznakowanej trasy podobał Ci się będzie jeszcze bardziej!

 • Spotkasz się z niezwykłą uprzejmością innych Uczestników!

 • W razie kontuzji lub awarii możesz zawsze liczyć na szybką pomoc organizatora!

 • Na mecie czekać na Ciebie będzie unikalny medal oraz smaczny posiłek regeneracyjny!

 • Będziesz chciał zatrzymać czas by dłużej czuć niezwykłą atmosferę jaka panuje wśród Uczestników!

Inne nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie

Cyklokarpaty na Facebooku

Cyklokarpaty wspierane są przez

 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Shimano
SISU Sport
Harda Horda
Mercedes-Benz D&R Czach
CST
rowertour.com
Trezado
Radio Kraków
Radio Rzeszów
Lasy Państwowe
Trassy
MTB XC PL
Domicela
Fenwick’s
Bikeboard
Bikeworld
Active Life Energy
Deli Tire
Rodowita
Zdrowy Projekt
TVP Rzeszów
 
Przejdź do góry