Dukla - Cyklokarpaty
Dukla2019-08-11T09:36:16+02:00

Dukla – 11.08.2019 – niedziela

Włącz nawigację do miasteczka zawodów
DO MARATONU POZOSTAŁO JUŻ TYLKO
0
0
0
0
dni
0
0
godz
0
0
min
0
0
sek
DOŁĄCZ DO UCZESTNIKÓW

Beskid Niski należy do jednych z najdzikszych, najpiękniejszych, a zarazem najbardziej niedocenianych zakątków nie tylko wojewóztwa podkarpackiego, ale i całego naszego kraju. Tym bardziej warto skorzystać z okazji, jaką daje kolejny, dziewiąty już etap Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty rozgrywany 11 sierpnia 2019 r. i wybrać się do samego serca tych urokliwych gór: do Dukli.

Trasa maratonu rowerowego Cyklokarpaty w Dukli nie należy do najtrudniejszych.

Mały przewodnik po okolicy

Pierwszym przystankiem na proponowanej trasie spaceru będzie rynek w Dukli, do którego dojść można z MOSiR-u kierując się na północny-wschód, przekraczając główną arterię miasteczka – Trakt Węgierski. W zabudowie rynku widać ślady pierwotnego układu urbanistycznego. Sam ratusz pochodzi z XVII wieku, a swój neogotycki wygląd zawdzięcza gruntownej, dziewiętnastowiecznej przebudowie. Na zachodniej ścianie zachowały się „Trąby Jordanów” – znak rodowy niegdysiejszych włodarzy miasta, od którego pochodzi obecny herb Dukli: trzy czarne rogi myśliwskie na białym polu. Wokół rynku jest sporo kamieniczek, odbudowanych po wojnie według XIX i XX-wiecznych wzorców. Ciekawostką jest również to, co kryje się pod ziemią: dukielskie piwnice. Podobno łączą one ze sobą nie tylko kamienice, ratusz, kościoły i pałac w Dukli, ale sięgają nawet do góry Cergowej i zamku w Odrzykoniu.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia, przysłowiowy rzut beretem od rynku, lecz po przeciwnej stronie Traktu Węgierskiego, jest kościół farny pw. św. Marii Magdaleny. Jego początki sięgają XV wieku, jednak późnobarokowy wygląd jest efektem przebudowy świątyni w latach 1764-1765. W jego bogato zdobionym wnętrzu warto zwrócić uwagę na dzieła dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa, zwłaszcza rzeźby przy ołtarzu (cztery cnoty: Miłość, Nadzieja, Wiara i Pokuta), grobowiec Franciszka Stadnickiego w przedsionku oraz grobowiec Marii Amalii Mniszchowej w kaplicy bocznej.

Po wyjściu z kościoła i ponownym przekroczeniu Traktu Węgierskiego można udać się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dukli. Monumentalna, późnobarokowa rezydencja magnacka imponuje swoim wyglądem. Swego czasu był to ważny ośrodek życia kulturalnego, towarzyskiego, a także politycznego w Polsce. Po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej kompleks został odbudowany i jako taki należy do cennych zabytków na skalę krajową. Obecnie mieści się tu siedziba Muzeum Historycznego w Dukli, które udostępnione jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:30. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł. Więcej informacji na stronie http://www.muzeumdukla.pl. Spragnionym kontaktu z naturą na pewno spodoba się krótki spacer po przypałacowym parku. Założony w stylu francusko-saskim, w XIX wieku zyskał elementy charakterystyczne dla ogrodów angielskich. Znaleźć w nim można m.in. piękne dęby, lipy, miłorzęby, wiązy, klony i robinie, pamiętające czasy świetności pałacu u schyłku XVIII wieku.

Nieopodal Zespołu Pałacowo-Parkowego mieści się Sanktuarium św. Jana z Dukli. Był to polski zakonnik, żyjący w XV wieku, którego kult rozpoczął się właściwie od jego śmierci we Lwowie. Przypisuje mu się udział w ocaleniu Lwowa podczas oblężenia w 1648 r.: według relacji historyka lwowskiego Ludwika Kubali, najeźdźcy Chmielnicki i Tuchajbej ujrzeli w chmurach unoszących się nad klasztorem Bernardynów postać zakonnika, co tak ich wystraszyło, że dali znak do odwrotu. Ojcowie Bernardyni uznali, że był to właśnie Jan z Dukli. W 1773 r. duchowny ogłoszony został błogosławionym, a w 1997 r. – świętym. Sanktuarium pochodzi z XVIII wieku, natomiast na przełomie XIX i XX wieku zostało rozbudowane o kaplicę św. Jana z Dukli. Bezpośrednio przed kanonizacją zakonnika, w dniach 9-10 czerwca 1997 r. miasteczko odwiedził papież Jan Paweł II, co upamiętnia zachowany po dziś dzień pokój papieski.

Jak już się rzekło, okolice Dukli leżą na styku kultur, nie tylko ze względu na bliskość słowackiej granicy, ale przede wszystkim dzięki zamieszkiwaniu tych rejonów przez ludność łemkowską, niestety w większości wysiedloną w latach 40. ubiegłego wieku. Najwybitniejszym dowodem miejscowej mozaiki religijnej jest ilość cerkwi (nadal grekokatolickich, bądź służących dziś jako kościoły rzymskokatolickie), a także liczne przydrożne krzyże i kapliczki. W samej gminie jest aż sześć cerkwi, z czego trzy drewniane (w Chyrowej, Zawadce Rymanowskiej i Olchowcu) i trzy murowane. Dwie z nich leżą nieopodal trasy zawodów Cyklokarpaty, im też warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Drewniana cerkiew w Chyrowej to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń tego typu w Polsce. Nie bez powodu jest cenionym zabytkiem na Szlaku Architektury Drewnianej. Wzniesiona w XVIII wieku jako cerkiew grekokatolicka, jest obecnie rzymskokatolickim kościołem filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Z zawieszonym za barokowym ołtarzem obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem wiąże się ciekawa legenda: otóż obraz ten w niewyjaśniony sposób przywędrował z Węgier w miejsce powstania świątyni. Próbowano zabrać go z powrotem, lecz konie nie chciały ciągnąć powozu, na którym się znajdował. Woły dały mu radę, ale obraz i tak powrócił do Chyrowej i tam już pozostał.

Druga drewniana cerkiew, w Olchowcu, również powstała w XVIII wieku jako świątynia grekokatolicka, pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja. Przechodziła burzliwe dzieje, podczas II wojny światowej spłonęła, ale dzięki staraniom mieszkańców została odbudowana. Obecnie służy wiernym dwóch obrządków: katolikom i grekokatolikom. W Olchowcu można także zwiedzić Izbę Pamięci, zawierającą ciekawe zbiory pamiątek łemkowskich i huculskich. Adres: Zabytkowa Hyża Łemkowska, Olchowiec 23. Zwiedzać można codziennie po uzgodnieniu z gospodarzem.

 

Oczywiście gmina Dukla to nie tylko zabytki i miejsca kultu. To także, a może nawet przede wszystkim, piękne krajobrazy i niezliczone możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. W bezpośrednim sąsiedztwie trasy maratonu znajduje się kilka prawdziwych perełek, które warto odwiedzić będąc w okolicy.

Jednym z takich miejsc jest wodospad we wsi Iwla, na potoku Iwełka. Mierzy kilka metrów wysokości, a jego walory przyrodniczo-krajobrazowe zostały docenione przez producentów filmu „Wino truskawkowe” opartego na „Opowieściach galicyjskich” autorstwa Andrzeja Stasiuka.

Trasa zawodów przebiega również przez graniczną górę Baranie (słowacki Stavok) piętrzącą się na wysokość 754 m n.p.m. Znajduje się na niej wieża widokowa otwarta w 2006 r., z której rozpościera się przepiękny widok na Tatry, Bieszczady i Połoninę Równą.

Przez teren gminy Dukla przebiega wiele szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych, w tym najbardziej znane: Główny Szlak Beskidzki w kolorze czerwonym oraz szlak niebieski graniczny. Warto wspomnieć również o szlaku żółtym Dukla-Chyrowa, przy którym w ubiegłym roku otwarto „Drogę do zdrowia”, gdzie znalazły się urządzenia sprawnościowe, altanka i miejsce na ognisko, podest widokowy oraz kącik edukacyjny. Zaś z tras rowerowych godnym polecenia jest 42-kilometrowy Szlak Gminy Dukla przez Górę Cergową, Wietrzno, Łęki Dukielskie, Teodorówkę, Iwlę i Chyrową, 40-kilometrowy czerwony szlak z Dukli przez Iwlę, Chyrową, Mszanę, Tylawę i Pustelnię Św. Jana z Dukli, 15-kilometrowy zielony szlak z Mszany do Tylawy przez Ropiankę, Olchowiec, Wilsznię i Smereczne, jak również ponad 300-kilometrowy Transgraniczny Szlak Rowerowy „Beskidzkie Muzea” z Krosna przez Duklę, Olchowiec, Zyndranową, Barwinek, Miedzilaborce, Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne i z powrotem do Krosna. Zawodnicy maratonu Cyklokarpaty będą jechać fragmentami lub co najmniej przecinać wszystkie wymienione szlaki.

Wspomniana wcześniej Góra Cergowa ma 716 m n.p.m. nie jest może najwyższym szczytem Beskidu Niskiego, ale trzeba przyznać, że najbardziej znanym i charakterystycznym ze swymi trzema szczytami. Wzniesiono na niej wieżę widokową, która jest drewnianą budowlą o wysokości 21,72 m (do szczytu krokwi) i posiada 4 poziomy użytkowe. Powierzchnia zabudowy wieży wynosi 90 m2. Koszt budowy to prawie 1 mln zł. Nie jest to także pierwsza tego typu budowla w tym miejscu, ponieważ na szczycie wznosiła się już wieża triangulacyjna, która służyła do pomiarów geodezyjnych, a w czasie II wojny światowej była wieżą obserwacyjną. Wieża zarządzana jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli.

Najczęściej zadawane pytania

Startuję po raz pierwszy w tym sezonie2020-01-11T10:56:45+01:00

Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.

 • 89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 99 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 109 PLN do czwartku przed zawodami

 • 119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów

 • 120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂

Mam już numer startowy na ten sezon2020-01-11T10:58:00+01:00

Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.

 • 69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami

 • 79 PLN do poniedziałku przed zawodami

 • 89 PLN do czwartku przed zawodami

 • 99 PLN do 8:00 w dniu zawodów

 • 100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów

Nie mam jeszcze 18 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:26:16+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Mam już ponad 60 lat – czy dostanę rabat?2019-02-08T09:27:45+01:00

Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂

Po co mi numer startowy?2019-02-08T09:36:34+01:00

Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.

Jak zamocować numer?2019-02-08T09:38:12+01:00

Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂

Co zrobić, jeśli zgubię numer?2019-02-08T09:39:57+01:00

Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂

Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.

Jak sprawdzić, czy chip działa?2019-02-08T09:43:12+01:00

Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂

Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.

Co to są sektory startowe?2019-02-08T09:52:19+01:00

Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.

Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂

W którym sektorze mam stanąć?2020-01-11T11:00:52+01:00

W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).

Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.

Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.

Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.

Startuję w innych zawodach. Czy mogę dostać lepszy sektor?2020-01-11T11:03:22+01:00

Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.

Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.

O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.

Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.

Skąd wiedzieć w jakiej jestem kategorii?2019-02-08T10:05:25+01:00

Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.

Jakie są kategorie na dystansie Family?2019-02-08T10:11:13+01:00

Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.

 • FKO – Kobiety Open

 • FMO – Mężczyźni Open

Jakie są kategorie na dystansie Hobby?2019-02-08T10:22:29+01:00

Kobiety:

 • HKO – Kobiety Open

 • HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat

 • HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat

 • HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat

 • HK5 – Kobiety powyżej 50 lat

Mężczyźni

 • HMO – Mężczyźni Open

 • HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat

 • HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat

 • HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Jakie są kategorie na dystansie Mega?2019-02-08T10:21:32+01:00

Kobiety:

 • MKO – Kobiety Open

 • MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat

 • MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat

 • MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat

 • MK4 – Kobiety od 40 lat

Mężczyźni:

 • MMO – Mężczyźni Open

 • MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat

 • MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat

 • MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat

 • MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat

 • MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat

 • MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat

Kiedy pojawią się wyniki?2019-02-08T10:26:39+01:00

Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo

Nasi gospodarze

MOSiR
MOSiRMiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli wraz z działającą tu sekcją MTB są naszym oddziałem do zadań specjalnych. To na ich barkach ciąży trud organizacji maratonu.

Dukla
DuklaGmina
Dukla leży w najniższej części Beskidu Niskiego, zwanej Beskidem Dukielskim. Blisko stąd już na Słowację, a obecność styku kilku kultur, języków i religii widać niemal na każdym kroku.

Województwo Podkarpackie
Województwo PodkarpackiePartner wydarzenia
Dla poszukiwaczy przygód. Dla ciekawych świata. Dla wielbicieli piękna. Dla pragnących ciszy i bliskości z naturą. Podkarpackie, region położony na południowo-wschodnim krańcu Polski, to kraina różnorodności.

Informacje o trasach

To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂

 • START: 12:00

 • DYSTANS: 27,9km 24,7km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1092m 902m wg Google

 • BUFETY: 14km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ,

 • GPS: KLIKNIJ,

 • ANALIZA TRASY: mikspec.pl,

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:30

 • DYSTANS: 48,1km 47km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1365m 1276m wg Google

 • BUFETY: 16km, 24km, 34km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ 

 • GPS: KLIKNIJ

 • ANALIZA TRASY: mikspec.pl

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

 • DYSTANS: 61,9 km 60,6km

 • PRZEWYŻSZENIE: 1940m 1836m wg Google

 • BUFETY: 16km, 37km, 48km, meta

 • MAPA: KLIKNIJ

 • GPS: KLIKNIJ

 • ANALIZA TRASY: mikspec.pl

 • UCZESTNICY: KLIKNIJ

 • START: 11:00

Informacje praktyczne

czynne od godziny 8:00 w dniu zawodów

Biuro zawodów mieścić się będzie na placu przy boisku piłkarskim na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli

ul. Armii Krajowej 1A
38-450 Dukla

otwórz lokalizację na mapie

parkingi znajdują się na terenach przyległych do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli

ul. Armii Krajowej 1A
38-450 Dukla

zobacz lokalizację na mapie

Prysznice znajdują się w budynku przy stadionie piłkarskim

Zgłoś się
Dołącz na FB
Obserwuj na Instagramie
Dołącz na Stravie
 • Wszyscy
 • Partnerzy
 • Patroni medialni
 • Sponsorzy
 
Lasy Państwowe
rowertour.com
Rodowita
Radio Kraków
Trassy
Deli Tire
MTB XC PL
SISU Sport
Bikeworld
Domicela
Zdrowy Projekt
TVP Rzeszów
Fenwick’s
Bikeboard
Radio Rzeszów
Active Life Energy
Harda Horda
Mercedes-Benz D&R Czach
Shimano
CST
Trezado
 
Przejdź do góry