Cisna jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Okolice prawie w całości porośnięta są pięknymi lasami, pełnymi dzikiej zwierzyny, w całości leżą w górach. I to w jakich górach! Te góry to Bieszczady – według niektórych najbardziej urokliwe góry w Polsce.
Mały przewodnik po okolicy
Najważniejszym zabytkiem, jak również niemym świadkiem wydarzeń historycznych na terenie gminy jest niewątpliwie Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience, której powstanie datuje się na 1829 r. Swego czasu było to słynne miejsce kultu maryjnego, a to za sprawą cudownej ikony Matki Bożej, umieszczonej pierwotnie w murowanej kapliczce na długo przed wybudowaniem cerkwi. Jeszcze na początku XX wieku odpusty w Łopience nawiedzane były przez pielgrzymów z Galicji, Węgier i Rusi. Niestety działania prowadzone podczas II Wojny Światowej doprowadziły do całkowitego zniszczenia wsi, a ludność rusińska została wysiedlona. Ocalała jedynie cerkiew – pusta, ponieważ cudowny obraz wraz z ołtarzem został wywieziony do kościoła w Polańczyku. Po długich latach starań Towarzystwo Opieki nad Zabytkami doprowadziło do rekonstrukcji świątyni, a w 2000 r. poświęcono w niej kopię ikony Matki Bożej Łopieńskiej. Od tego czasu Łopienka jest celem pielgrzymek i wypraw turystycznych, a odbywające się latem msze w dwóch obrządkach gromadzą licznych wiernych. Cerkiew można zwiedzać przez cały rok. Najłatwiej dostać się do niej drogą wiodącą od parkingu przy drodze Dołżyca – Terka (miejscowość Buk). Po drodze warto zwrócić uwagę na rozlewiska będące siedliskiem bobrów, a także słynne bieszczadzkie retorty – piece do wypalania węgla drzewnego. Do Łopienki można też dojechać na rowerze: z Cisnej jest to ok. 13 km w jedną stronę.
W poszukiwaniu nieistniejących już bieszczadzkich wsi warto się wybrać ścieżką historyczno-przyrodniczą „Bieszczady Odnalezione”. Jest to szlak utworzony przez Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic, dzięki któremu oznakowane zostały 3 dawne osady: Jaworzec, Łuh i Zawój. Dokładne informacje i przebieg ścieżki na mapie można znaleźć na stronie http://www.cisna.pl/pl/informacja-turystyczna/sciezka-historyczno-przyrodnicza-bieszczady-odnalezione.
Będąc już w okolicy Zawoju, nie sposób przeoczyć Rezerwatu Sine Wiry. Jest to rezerwat krajobrazowy, który obejmuje odcinek rzeki Wetliny wraz z jej przepięknym przełomem. Tuż obok wejścia na stary cmentarz w Zawoju natrafić można na początek ścieżki widokowej „Sine Wiry II”, a w razie pogorszenia pogody – schronić się w murowanej wiacie. Nieco dalej, idąc drogą wzdłuż Wetliny w kierunku zachodnim, dochodzi się do najbardziej znanej części rezerwatu, gdzie wyznaczona jest ścieżka widokowa „Sine Wiry”. Tam właśnie znajdują się rzeczne głębiny, którym cały obszar zawdzięcza swoją nazwę. Potocznie nazywano je wirami lub baduniami, a największy z nich zwano „Sinym”. Cały przełom Wetliny usiany jest ogromnymi głazami.
Okolice Cisnej można zwiedzać pieszo, na rowerze, samochodem, albo też… Bieszczadzką Kolejką Leśną, której historia sięga XIX wieku. Od tego czasu – z przerwami wynikającymi z działań wojennych czy też wyludnienia Bieszczadów po II Wojnie Światowej – użytkowana była linia z Nowego Łupkowa do Cisnej, w latach 50. i 60. ubiegłego wieku rozbudowana o kolejne odcinki. Obecnie Bieszczadzka Kolejka Leśna jeździ w dwóch relacjach: Majdan – Przysłup – Majdan oraz Majdan – Balnica – Majdan. Kolejka ma również swoją stację w Cisnej, choć aby w pełni poczuć jej klimat, warto jednak przejechać całą trasę, wsiadając do pociągu w oddalonym o zaledwie 3 kilometry Majdanie. Będąc tam warto wygospodarować nieco czasu na obejrzenie eksponatów związanych z koleją wąskotorową w Bieszczadach, które wystawione są w niewielkiej izbie muzealnej znajdującej się w wyremontowanym budynku stacji. Dalsze informacje, w tym rozkład jazdy kolejki i cennik biletów znajdują się na stronie http://kolejka.bieszczady.pl/.
Jak już się rzekło, Cisna to przede wszystkim baza wypadowa w góry. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki (znaki czerwone), który wiedzie z Komańczy przez Chryszczatą, Przełęcz Żebrak i Wołosań, a następnie przez Smerek, Połoninę Wetlińską, Caryńską, masyw Tarnicy aż do Wołosatego. Ponieważ po drodze krzyżuje się z wieloma innymi szlakami, możliwości wyboru trasy są właściwie nieograniczone.
Można również zwiedzać okolice Cisnej na rowerze: co prawda na połoniny nie ma wstępu dla dwóch kółek, ale za to wyznaczono kilka niezwykle widokowych tras rowerowych. Szczególnie godną polecenia jest 35-kilometrowa pętla Cisna – Kalnica – Sine Wiry – Buk – Dołżyca – Cisna, która wiedzie przez wspomniany już wcześniej rezerwat, a także obok nieistniejących już bieszczadzkich wsi. Jest to idealny sposób na spędzenie kilku godzin aktywnie i na łonie natury, bądź też – na rozjazd po sobotnim maratonie Cyklokarpaty.
Inne propozycje tras i ich dokładny przebieg można znaleźć na stronie http://www.cisna.pl/pl/informacja-turystyczna/szlaki-rowerowe.
Wszystkim miłośnikom bieszczadzkiej fauny – a zwłaszcza dzieciom – polecić można „Leśny zwierzyniec” w Lisznej koło Cisnej. Wśród około 30 gatunków mieszkających w nim zwierząt są między innymi jelenie, daniele, muflony, dziki, szopy, jenoty, nutrie, fretki, susły, króliki, świnki morskie, gęsi gęgawe, gęsi bernikle, kaczki krzyżówki, kaczki szmaragdowe, kaczki czubate, bażanty, przepiórki. Przy czym z każdym rokiem jest ich coraz więcej! Dzięki dostępnej przy wejściu specjalnej karmie, można niemal każde ze zwierząt zobaczyć z bliska i karmiąc je poczuć prawdziwą więź z naturą. Dotrzeć do Lisznej można pieszo, rowerem lub samochodem – to tylko 4 km z centrum Cisnej. Zwierzyniec czynny jest od 1 maja do 30 września od 10:00 do 18:00.
Aktualna cena
- ✔️ mierzymy Twój czas – wynik otrzymujesz SMSem zaraz po przekroczeniu mety
- ✔️ możesz korzystać z bufetów na trasie – do dyspozycji masz m.in. napoje oraz owoce
- ✔️ jedziesz w pełni oznakowaną trasą – nie musisz znać terenu ani posiadać urządzeń nawigacyjnych
- ✔️ nad Twoim bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – pomoc możesz wezwać telefonicznie
- ✔️ na mecie otrzymujesz medal oraz posiłek regeneracyjny
- ℹ️ w systemie zgłoszeniowym możesz dodatkowo wykupić ubezpieczenie dla siebie i roweru
Informacje o trasach
To zawody wyłącznie dla dzieci. Odbywają się w miasteczku zawodów po starcie Maratonu. Wszystko w zasięgu wzroku rodziców 🙂
START: 12:00
Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.
DYSTANS: 9,5km
PRZEWYŻSZENIE: 182m
BUFETY: meta
MAPA: kliknij
GPS: kliknij
ANALIZA TRASY: mikspec.pl
UCZESTNICY: KLIKNIJ
START: 11:30
Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.
DYSTANS: 30 km
PRZEWYŻSZENIE: 1013m
BUFETY: 14km, meta
MAPA: kliknij
GPS: kliknij
NAGRANIE VIDEO: kliknij
ANALIZA TRASY: mikspec.pl
UCZESTNICY: KLIKNIJ
START: 11:30
Poniższe dane dotyczą trasy z sezonu 2019. Aktualna zostanie opublikowana około 30 dni przed maratonem.
DYSTANS: 58km
PRZEWYŻSZENIE: 2082m
BUFETY: 14km, 45km, meta
MAPA: kliknij
GPS: kliknij
NAGRANIE VIDEO: kliknij
ANALIZA TRASY: mikspec.pl
UCZESTNICY: KLIKNIJ
START: 11:00
Informacje praktyczne
boisko Orlik, Cisna 118
na terenie Cisnej w promieniu 500 metrów od startu znajduje się kilka płatnych parkingów. Można również zaparkować nieco dalej na ogólnodostępnych pojedynczych miejscach. Nie będzie możliwości wjazdu na teren miasteczka zawodów.
Możliwość skorzystania z ciepłego prysznica istnieje na polu namiotowym TRAMP – obok miasteczka zawodów – za odpłatnością 5zł
Nasi gospodarze
Najczęściej zadawane pytania
Pierwsza opłata startowa zawiera już numer, który ważny jest przez cały sezon. Na każdy kolejny start uzyskasz rabat w wysokości 20 PLN.
89 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami
99 PLN do poniedziałku przed zawodami
109 PLN do czwartku przed zawodami
119 PLN do godziny 8:00 w dniu zawodów
120 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów
Jeżeli zamierzasz wystartować na dystansie Family lub Hobby i nie masz numeru startowego na ten sezon (ani z poprzednich startów, ani z rezerwacji) – niezależnie od terminu zapłacisz tylko 89 PLN 🙂
Twój numer startowy ważny jest przez cały bieżący sezon – nie musisz go w żaden sposób aktywować na kolejne maratony w tym roku.
69 PLN do czwartku na tydzień przed zawodami
79 PLN do poniedziałku przed zawodami
89 PLN do czwartku przed zawodami
99 PLN do 8:00 w dniu zawodów
100 PLN po godzinie 8:00 w dniu zawodów
Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂
Tak! nasz system zgłoszeniowy (System Timedo) automatycznie wyliczy dla Ciebie aktualną stawkę opłaty startowej. Pomniejszona będzie dokładnie o połowę 🙂
Każdy numer startowy wyposażony jest w elektroniczny chip, który pomaga nam zidentyfikować Cię na trasie zawodów. Dzięki niemu działa pomiar czasu i możesz poznać swój wynik. Pamiętaj aby nie odklejać chipa – to może prowadzić do jego uszkodzenia.
Numer przyczepia się do kierownicy roweru – nad linkami, tak aby nie zasłaniały one nadrukowanych cyfr. Do przyczepienia najlepiej użyć opasek zaciskowych dostępnych bezpłatnie w biurze zawodów. Możesz oczywiście stosować swoje sposoby – byle nie zgubić numeru 🙂


Jeśli zgubisz numer na trasie wyścigu – nie będziemy mogli podać Twojego wyniku. Oczywiście wiemy, że przypadki się zdarzają, dlatego jeśli tylko zauważysz brak tej ważnej tabliczki na kierownicy – zgłaszaj to na każdym napotkanym punkcie kontrolnym i koniecznie na mecie – postaramy się uratować Twoją rywalizację 🙂
Nowy numer możesz wykupić w biurze zawodów, opłata za duplikat to 20 zł. Jeśli znajdziesz poprzedni – możesz używać ich zamiennie.
Timedo stosuje najlepsze dostępne chipy na rynku i na palcach jednej ręki możemy policzyć jakiekolwiek problemy z ich działaniem. Nie udostępniamy zatem miejsca do sprawdzania działania chipów – one po prostu działają 🙂
Jeśli jednak wiesz, że mógł zostać przez Ciebie uszkodzony – podejdź przed zawodami do namiotu pomiaru czasu na mecie.
Start maratonu odbywa się z alejki, która podzielona jest na 8 odcinków. Każdy z nich to sektor startowy, w którym ustawiają się Uczestnicy.
Podział na sektory służy bezpieczeństwu podczas startu – doświadczeni zawodnicy od samego początku jadą bardzo szybko, więc lepiej żeby startowali z przodu 🙂
W sezonie 2020 podczas Maratonów Rowerowych Cyklokarpaty obowiązuje 8 sektorów startowych osobno na MEGA (start 11:00) oraz HOBBY (start 11:30). Zawodnicy dystansu FAMILY startują z sektora 8 (11:30).
Jeśli startowałeś w sezonie 2019 – na pierwszej edycji Cyklokarpat 2020 (na której startujesz) obowiązuje Cię klasyfikacja sektorowa po sezonie 2019. KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ. Jeśli nie startowałeś w ubiegłym roku – ustawiasz się w ostatnim sektorze odpowiednio dla dystansu Mega oraz Hobby.
Zawsze w biurze zawodów udostępniamy kiosk, w którym możesz sprawdzić swój sektor. Możesz to zrobić również w Systemie Timedo.
Jeśli uzyskałeś dany sektor na dystansie Hobby, obowiązuje on również jeśli będziesz chciał wystartować na dystansie Mega – i odwrotnie.
Miło nam, że w końcu docierasz na Cyklokarpaty 🙂 Z przyjemnością przydzielimy Ci wyższy sektor.
Najpóźniej na 48 godzin przed zawodami prześlij wiadomość mailową na adres pomoc@timedo.pl i odpowiednio uzasadnij swoją prośbę podając link do wyników w innych imprezach.
O decyzji poinformujemy Cię mailowo tak szybko jak to będzie możliwe.
Jeśli nie zdążysz wysłać wiadomości na 48 godzin przed maratonem, najpewniej my nie zdążymy już Ci odpowiedzieć. W takim wypadku zgłoś się do biura zawodów przed startem – zweryfikujemy Twoją prośbę i przydzielimy odpowiedni sektor.
Po tym jak zgłosisz się na zawody System Timedo sam przydzieli Cię do właściwej kategorii wiekowej. Możesz to sprawdzić w swoim Panelu Uczestnika.
Na rodzinnym dystansie Family są dwie kategorie – oddzielnie dla Kobiet i Mężczyzn – niezależnie od wieku.
FKO – Kobiety Open
FMO – Mężczyźni Open
Kobiety:
HKO – Kobiety Open
HK0 – Kobiety od 13 do 15 lat
HK1 – Kobiety od 16 do 18 lat
HK2 – Kobiety od 19 do 29 lat
HK3 – Kobiety od 30 do 39 lat
HK4 – Kobiety od 40 do 49 lat
HK5 – Kobiety powyżej 50 lat
Mężczyźni
HMO – Mężczyźni Open
HM0 – Mężczyźni od 13 do 15 lat
HM1 – Mężczyźni od 16 do 18 lat
HM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat
HM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat
HM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat
HM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat
HM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat
Kobiety:
MKO – Kobiety Open
MK1 – Kobiety od 15 do 18 lat
MK2 – Kobiety od 19 do 29 lat
MK3 – Kobiety od 30 do 39 lat
MK4 – Kobiety od 40 lat
Mężczyźni:
MMO – Mężczyźni Open
MM1 – Mężczyźni od 15 do 18 lat
MM2 – Mężczyźni od 19 do 29 lat
MM3 – Mężczyźni od 30 do 39 lat
MM4 – Mężczyźni od 40 do 49 lat
MM5 – Mężczyźni od 50 do 59 lat
MM6 – Mężczyźni powyżej 60 lat
Rezultat swojego startu otrzymasz w SMS na kilka sekund po przejechaniu linii mety. Podczas zawodów sprawdzisz go również na ekranie w biurze zawodów, gdzie bezpłatnie otrzymasz swój dyplom. Na bieżąco aktualizować będziemy również wyniki w Systemie Timedo
To NIE JEST kolejny maraton, na którym:
Przejedziesz nudną trasę w terenie, który zupełnie Cię nie zachwyci.
W razie awarii lub wypadku inni Uczestnicy pozostawią Cię samemu sobie.
Zdarzy Ci się błądzić w poszukiwaniu trasy, a dystanse do pokonania podane przed startem okażą się zupełnie inne niż w rzeczywistości.
Przyjedziesz na metę, gdzie czekać na Ciebie będzie tylko niezjadliwy posiłek regeneracyjny.
Będziesz miał wrażenie, że organizatorowi zegarek zatrzymał się kilka lat temu.
To JEST maraton, na którym dbamy o SZCZEGÓŁY:
Każdy kolejny kilometr bardzo dobrze oznakowanej trasy podobał Ci się będzie jeszcze bardziej!
Spotkasz się z niezwykłą uprzejmością innych Uczestników!
W razie kontuzji lub awarii możesz zawsze liczyć na szybką pomoc organizatora!
Na mecie czekać na Ciebie będzie unikalny medal oraz smaczny posiłek regeneracyjny!
Będziesz chciał zatrzymać czas by dłużej czuć niezwykłą atmosferę jaka panuje wśród Uczestników!
Inne nadchodzące wydarzenia
